nápadne priateľsky sa usmievajúceho poisťovacieho agenta sa zrazu stáva podvodník, z neustále na služobných cestách pracovne vyťaženého manžela neverník a z peknej slečny so smutným životným príbehom pobehlica, spolupracujúca s vlamačmi. Za týchto okolností pomôže už iba polícia alebo súkromný detektív.
Ľudský život je dobrá detektívka. Má dramatický spád, množstvo zápletiek a nikdy neviete, ako skončí. Vyznačuje sa originalitou. Autor je páchateľ a zároveň detektív. Na rozdiel od literárnych hrdinov majstrov kriminálneho žánru, sú ale aj skutočne spletité ľudské príbehy, podstatne menej teatrálne a neuzatvárajú sa duchaplnou pointou. Zvyčajne nedisponujú exotickým prostredím, uhladeným šarmom zásadne logicky mysliacich obstarožných pánov s fajkou a navoskovanými fúzikmi, či ironicky chladnými elegánmi s neprestreliteľne tvrdými brušnými svalmi pod košeľou. Realita je iná. Kvalitne pracujúci súkromný detektív musí byť nenápadný a diskrétny. Najlepšie, keď o ňom vôbec neviete. Odhalí sa len pri predložení dôkazov. Až potom začne rozprávať. Podmienku dôkladného utajenia spĺňajú slovenskí súkromní detektívi naozaj dôsledne. Podľa mena ich nenájdete v bežnej ponuke služieb na internete a ani v telefónnom zozname. Sprostredkovanie a kontakty sú cez bezpečnostné služby a výlučne osobne.
Pred niekoľkými rokmi po vytočení istého telefónneho čísla, sporadicky uverejňovaného v kriminálnom spravodaji Fiškál, sa ozval hlas: "Voláte správne, tu je košická súkromná detektívna služba Helios." Tak sa predstavil službukonajúci agent klientovi. Po zbežnej výmene informácií, zaregistrovaní prípadu a pozvaní do kancelárie nasledoval podrobnejší pracovný rozhovor, zdokumentovanie predloženého materiálu a dohodnutie postupu. Najbližšie stretnutie s klientom bolo až po zistení nových, alebo definitívnych poznatkov. Nenápadný detektív mohol začať rozprávať.
"Moja detektívna agentúra Helios," hovorí zakladateľ Alexej Lešník, "začala pracovať v roku 1992. Nadväzovala na rovnomennú umeleckú agentúru vychovávajúcu budúce modelky. Absolvovalo ju do tisíc dievčat. Organizovali sme tiež módne prehliadky. Bola to fakticky prvá škola modelingu na Slovensku. Základ som mal zo svojich aktivít v 70. rokoch minulého storočia, pri založení a prevádzkovaní košického Fotoklubu Nova. Môžem sa pochváliť, že moja modelingová absolventka, vtedy ešte umeleckej agentúry Helios, pracuje ako moderátorka televízie JOJ. Fotografovanie a modeling, bol však len koníček..."
Pretože Alexej Lešník až do socialistickej normalizácie pracoval vo funkcii vedúceho revízneho oddelenia finančného odboru štátnej správy a mal možnosť vidieť zakrývanie nekalých hospodárskych praktík, pokračujúcich v podmienkach prvých privatizácii začiatkom 90. rokov, prevažne tými istými súdruhmi, rozhodol sa po politickej rehabilitácii zúročiť svoju predošlú pátračskú skúsenosť. Rezignácia obyvateľstva v tých časoch voči polícii, bola značná. A tak z bývalého vedúceho revízneho oddelenia finančného odboru, vychovávajúceho po zmene politických pomerov budúce modelky, sa stal agent 001, vlastnej súkromnej detektívnej agentúry. Prechod na novú formu podnikania bol pre Lešníka pomerne plynulý. Nekomplikovali ho obmedzenia a zákony. Na vybavenie patričnej živnosti sa vyžadovalo v podmienkach federácie stredoškolské vzdelanie s maturitou, doklad o bezúhonnosti a lustračné osvedčenie, potvrdzujúce, že novopečený súkromný detektív nebol spolupracovníkom zrušenej československej tajnej polície. Tento zákon sa obchádzal príslušníkmi ŠTB, ktorí prejavili záujem o prácu v súkromných bezpečnostných službách tým, že formálne neboli ich zakladateľmi a prevádzkovateľmi, ale iba zamestnancami. Isté profesionálne predpoklady tu predsa len boli. Tie sa však nie veľmi kryli s charakterovými. Z bezpečnostných služieb naraz vnikali mafiánske spolky. Začalo sa vydierať.
Lešník činnosť zahájil na nepreskúmanom teréne s čistými rukami a svedomím. Pre plne efektívnu profesionálnu prácu súkromného detektíva zamestnal zopár ostrých chlapcov na sledovačku a vlastnú ochranu, spolupracoval s psychológom a právnikom. Snímanie sledovaného objektu podľa požiadavky klienta si zabezpečil svojim fotografickým vybavením a viedeom. Dosť časté bolo aj zaznamenávanie rozhovoru na skrytý diktafón pri konfrontácii so sledovaným v teréne. Po zverejnení oznamu o poskytovaní detektívnych služieb v novinách a zopár úspešne vyriešených záležitostí sa telefónna linka agentúry Helios začala ozývať čoraz častejšie. A neboli to len obavy podvádzaných manželiek.
A. Lešník spomína: "Prvý vážny prípad, s ktorým sa naša agentúra zaoberala, bol na samom začiatku nášho pôsobenia v roku 1992. Zhodou okolností súvisel s činnosťou bývalého agenta ŠTB, fingovane ako emigrant z ČSSR pôsobil v Londýne. Po rozpade Varšavskej zmluvy a oficiálnom zániku ŠTB sa vrátil tam odkiaľ bol vyslaný do zahraničia, do Košíc. Hneď po návrate zriadil umeleckú agentúru, formálne sa zaoberajúcu organizovaním koncertov hviezd svetovej pop music. Uskutočnil iba koncert skupiny Deep Purple v Košiciach v roku 1991. Potom sa z mesta veľmi rýchlo vytratil na neznáme miesto. Zanechal tu svojich bezradných veriteľov, ktorým dlhoval najmenej 2 milióny korún. Pre poškodených klientov sme zistili, že vychytralý podvodník sa pre zmenu usadil v Bratislave, kde si otvoril agentúru pod tým istým názvom ako v Košiciach a mieni zorganizovať megakoncert na letisku M. R. Štefánika. Pod touto zámienkou si požičal od rôznych subjektov počnúc Rožňavou, Košicami, Popradom, Trenčínom, Bratislavou, ale aj zo Švajčiarska sumu vo výške 15 miliónov korún. Koncert neuskutočnil a po viacerých finančných machináciách, v ktorých zúročil svoje skúsenosti získané v spravodajských službách, zinscenoval krádež služobného auta vlastnej umeleckej agentúry, spolu so všetkými účtovnými dokladmi. V novozrekonštruovanej účtovnej uzávierke už nemal uvedené záväzky za rok 1993 vo výške 7,5 milióna korún. Zvyšok sa stratil v pochybných nadačných aktivitách."
Súkromná detektívna služba Helios v priebehu niekoľkých rokov objasnila viac podobných prípadov. Niektoré boli beznádejne stratené. Páchatelia napriek zisteným skutočnostiam jednoducho zmizli nevedno kam. Nič nezmohli ani orgány činné v trestnom konaní, ktoré po obdržaní spracovanej dokumentácie mali zo zákona vec doriešiť. Tak skončil aj fiktívny organizátor rockových megakoncertov, komunistický špión - emigrant z Košíc. Niekedy sa však stávalo, že na príslušnom policajnom oddelení a prokuratúre po zaslaní spracovanej dokumentácie zrazu vnikli zbytočné prieťahy, materiál sa neakceptoval a trestné oznámenie sa zamietlo. Veľa sporov sa úmyselne neriešilo a zamlčovalo. V polovici 90. rokov minulého storočia, keď detektívna agentúra Helios začínala pracovať, bola táto prax na Slovensku dosť častá. Polícia, prokuratúra a súdy sa iba preberali zo socialistickej pohodičky, počas ktorej všetko riešili štátom určení a riadení vyšetrovatelia a právnici. Zo súkromnými detektívmi polícia nemala ešte žiadnu skúsenosť. Navyše zopár prípadov sa týkalo priamo osôb zodpovedných za dodržiavanie a výklad zákona. Pre detektívnu agentúru A. Lešníka to znamenalo nárast popularity medzi občanmi zopár výhražných anonymov neznámym páchateľom, zámerne poškodené služobné vozidlo, hrozbu likvidačnými opatreniami samotným prokurátorom a nápadne často sa opakujúce mimoriadne daňové kontroly. Pravidelný výstup informácií o spracovaných prípadoch bol v tom čase možný iba cez časopis Fiškál a sporadické tlačovky. A ako to už býva u dobrých detektívov zvykom, stopy viedli vždy k vinníkom. Agenda sa rozrastala, klientov pribúdalo. Neraz sa riešili kuriozity. Občas si detektívne služby agentúry Helios plietli potenciálni zákazníci s linkou dôvery. So službukonajúcim agentom aj v nie príliš triezvom stave sa snažili, najmä v nočných hodinách opakovane pretriasať svoje partnerské problémy. To boli pre agentúru tie najmenej komplikované prípady. V zásade však platí, že každý prípad je pre detektíva rovnako veľký. Dokonca menší je niekedy náročnejší.
"Mali sme zopár naozaj zaujímavých prípadov, na ktoré spomínam s úsmevom," hovorí A. Lešník. "Veľmi delikátne sú sledovania pri podozrení z manželskej nevery. Raz k nám prišla pestovaná nervózna dáma v stredných rokoch a oznámila, že chce mať dôkazy, či jej manžel nezahýba s mladou, dvadsaťjedenročnou slečnou, pracujúcou v ich reštaurácii. Nasledoval popis oboch osôb a priebežných zistení. Agent teda urobil dohodu a získavanie dôkazov malo začať z piatku na nedeľu. V dohodnutý termín však klientka telefonicky oznámila, že manžel objavil v jej kabelke agentúrnu navštívenku a preto všetko odkladá o týždeň. Táto správa vyvolala pochybnosť. Nakoniec sme ale predsa na vytipovanom mieste umiestnili naše pátracie vozidlo. Zrazu sa na nás zavesilo služobné auto polície a sledovalo nás aj v momente, keď sme mali v zábere z nevery podozrivého manžela, uberajúceho sa vo svojom vozidle s milenkou po košických uliciach a parkoviskách takým nenápadným spôsobom, že naša sledovačka musela brzdiť, predchádzať ho a opätovne sa na neho zavesiť. To všetko za asistencie automobilu policajtov. Po vyše štvorhodinovej naháňačke okolo polnoci, keď záletníka už naši agenti čakali s pripravenou snímacou technikou pred domom, kde sa odohrávali jeho údajné milostné hry, vystúpili z vozidla, pristúpili k nášmu a oznámili nám, že ho to už prestáva baviť, lebo sledovanie robíme za jeho peniaze. Manželka ho chcela len postrašiť a vopred ho upozornila, že dala kontrolovať každý jeho krok. Preto požiadal svojich známych z polície, aby zistili, kto ho bude sledovať. potom bez škrupúľ vošiel do domu so svojou milenkou, pustil si video a po chvíli zhaslo svetlo. Podobných a ešte lepších prípadov mám vo svojom archíve na jednu celkom slušnú detektívnu knihu."
Rozsiahla a pomerne úspešná činnosť detektívnej agentúry Helios vrcholila snahou A. Lešníka o založenie asociácie súkromných detektívov na Slovensku, podobne, ako je tomu v Čechách, susednom Poľsku a Maďarsku. Tamojší detektívi majú vďaka profesnému združeniu rozsiahle právomoci a sú výdatnou oporou svojich štátnych kolegov. Alexej Lešník neuspel s iniciatívou na založenie asociácie detektívov na Slovensku, predovšetkým pre nízku úroveň a rozdrobenosť takýchto firiem. Veľa agentúr sa schováva pod hlavičkou súkromných bezpečnostných služieb, ktoré robia od sledovania po výpalníctvo prakticky všetko. Aj z toho dôvodu nemal kto zastupovať seriózne detektívne agentúry pred vládou SR v roku 1998, pri vypracovaní nového zákona o prevádzkovaní SBS výrazne pozmeňujúceho kritériá federálneho zákona z roku 1992. Novoprijatý zákon Mečiarovej vlády požadoval od súkromných detektívov ukončené právnické vzdelanie a legalizoval pôsobenie bývalých spolupracovníkov ŠTB v civilnom bezpečnostnom sektore. Agentom zrušenej ŠTB zvyčajne sa honosiacim titulom JUDr. získaným na večerných socialistických policajných školách, prakticky otvoril dvere na verejné angažovanie sa vo vyšetrovateľských aktivitách. Na nesúhlas s týmto zákonom roku 1998 agentúra Helios zrušila svoje detektívne služby. Naďalej pôsobí v oblasti mimosúdneho riešenia sporov a konfliktov, vrátane vymáhania pohľadávok. Súkromní detektívi stále sú, ale dobre utajení medzi nami. Okrem bezpečnostných služieb. Oficiálne ich nenájdete na internete a v telefónnom zozname. No možno práve teraz zbierajú podklady pre manželku usmievavého neverníka, ktorý si na zálety privyrába podvodmi.
Autor: Štefan Lazorišák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.