pravidelné dávky hluku, ak žijeme v rušnom a hlučnom prostredí. Stačí, ak sa vrátia mladí ľudia z diskotéky a zaľahne im v ušiach. Špeciálna infúzia na zlepšenie prekrvenia vnútorného ucha pomôže, no niektorí nemajú také šťastie a sluch sa im môže poškodiť natrvalo.
Silný hluk spôsobuje prechodné zhoršenie sluchu, ktoré po určitom čase znova zmizne, no aj opak môže byť pravdou. Napríklad, keď sa útok decibelových bômb opakuje denne od skorého rána hudbou na "plné pecky", potom pokračuje walkmanom a večer končí cvičením pri hlučnej sprievodnej hudbe a doma "vypočutím" nového cédečka. Ešte väčším problémom sú však nečakané výbuchy. "Najväčšou pohromou pre ľudský sluch nie sú stabilné zdroje hluku, ako mixér alebo walkman, ale náhle impulzy, napríklad rozpučenie papierového vrecúška, výbuch petárd a inej zábavnej pyrotechniky alebo zaburácanie motorov na autodróme. Tridsať rokov pravidelného navštevovania diskoték nedokáže poškodiť sluch natoľko ako hluk zábavnej pyrotechniky, vypálenej v blízkosti ucha," upozorňuje nemecký expert Fleischer, Traumatizovanie sluchu náhlymi hlučnými atakmi vedie v kombinácii s diskotékovou hudbou a inými trvalými zdrojmi hluku k ťažkému a neraz trvalému poškodeniu sluchu.
Kritickou hranicou, za ktorou sa začína poškodenie sluchu, je 85 decibelov. Na lepšiu orientáciu uvádzame, že bzukot komára dosahuje 10 decibelov, tikanie náramkových hodín zodpovedá približne 20 decibelom, slabý vietor alebo šepot má hodnotu 30 decibelov, štebot vtákov alebo bežná zvuková kulisa v byte sa pohybuje okolo 40 decibelov. Návštevníci diskoték a majitelia walkmanov by si mali uvedomiť, že pravidelné dávky hluku v rozpätí 100 - 120 decibelov môžu spôsobiť trvalé poškodenie sluchu. Prah bolesti sa pohybuje okolo 130 decibelov a ekvivalentom tejto hodnoty sú zapnuté motory lietadla vo vzdialenosti 30 metrov od pozorovateľa.
Soňa MAKAROVÁ
Autor: NB/iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.