"vystúpenia" žíl na nohách môže byť vrodená slabosť žilovej steny - asi u 10 percent žien - väčšinou však k tomu prispieva aj práca a spôsob života. Trpia ním predavačky, kaderníčky, ženy, ktoré pracujú postojačky. Zapríčiňuje ho zdvíhanie ťažkých predmetov, obezita, zápcha, podkolienky, ponožky a bielizeň s tesnou gumou.
V rozšírených žilách krv viazne, málo sa pohybuje, žilový tlak stúpa a cez stenu ciev preniká tekutina (krv obsahuje asi 60 percent vody) do okolitého tkaniva. Tak vznikajú opuchy nôh. Môžu hroziť aj vredy predkolenia, zápaly žilovej steny a krvná zrazenina. Tá je dosť nebezpečná, pretože sa môže odtrhnúť, dopraviť sa až k srdcu a priamo ohrozovať život.
Liečba kŕčových žíl patrí bezosporu do rúk odborníka - buď pre kožné choroby alebo cievnemu špecialistovi - flebológovi. Spravidla ako prvým opatrením sú sťahujúce pančuchy, ktoré v celej dolnej časti stlačia cievy a tým zrýchľujú prúdenie krvi. Na trhu sú už nositeľné modely, ktoré nevyzerajú ako zo stredoveku. Ťažké prípady sa nezaobídu bez operácie. Ak sa vám objavia na lýtkach alebo stehnách "hrčky" a boli, nerozmýšľajte a choďte k lekárovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.