želatína a farbivá, ktoré ovociu dodávajú pekný odtieň.
Hranolčeky
* Čistenie zemiakov na výrobu hranolčekov sa môže robiť dvoma spôsobmi. Buď sa naparujú v parných strojoch, vďaka čomu im popraskajú šupky a tie potom oškriabu kefy. Pri druhom spôsobe sa zemiaky namáčajú v koncentrovanom sodnom lúhu (hydroxid sodný), ktorý rozloží šupky. Hydroxid sodný je veľmi silný toxín, resp. žieravina. Potom sa zemiaky pokrájajú na hranolčeky a predvaria vo vode s fosfátom a siričitanom sodným, ktorý je v triede jedov klasifikovaný stupňom 3 - silné toxíny. Tieto chemikálie spôsobujú výslednú peknú farbu zemiakov a zároveň zabraňujú tvorbe tmavých miest.
Šunka
* O tej sa už popísalo veľa. Pravdou zostáva, že až 30 % jej hmotnosti môže byť len obyčajná voda, ktorá sa v mäsových výrobkoch a údeninách udržuje vďaka fosforečnanom, inak povedané soliam. Zvyšných 70 % sú odrezky, rôzne kusy mäsa, rastlinné gumy, želatíny, aromatické látoky, konzervačné látky, stabilizátory, zahusťovadlá a emulgátory.
Chlieb
* Veľa ľudí si myslí, že tmavý a celozrnný chlieb a pečivo sú najzdravšie pekárenské výrobky. Nemusí to však platiť vždy. Aj pri ich výrobe sa používajú emulgátory, vďaka ktorým možno lepšie spracovať cesto. (Pozor na E150, E102 a E 133, ktoré môžu vyvolať rôzne alergie.) Dobrú kyprosť cesta pomáhajú zabezpečiť fosfáty. Poniektorí výrobcovia používajú i farbivá, ktoré majú vytvoriť dojem celozrnného tmavého a zdravého výrobku. Vyrábajú sa však i chleby, ktoré éčka neobsahujú, spotrebiteľ však nemá ako zistiť, ktoré to sú. Výživári preto radia, všímať si predovšetkým štruktúru pečiva.
Hrozienka
* Vďaka kúpeľu v horúcom roztoku kyseliny fosforečnej sa dajú naimpregnovať roztokom glycerínu. Preto sú také pekné guľaté a šťavnaté. Mimochodom, kyselina fosforečná je žieravina, ktorá je v triede jedov klasifikovaná stupňom 2, čo sú veľmi silné toxíny. (r)
Autor: Džemy, marmelády
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.