informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, oproti rovnakému obdobiu vlaňajška bola k záveru mesiaca cenová hladina vyššia o 6,7 %.
V septembri pokračovalo spomaľovanie medziročnej dynamiky rastu inflácie. Pod nezmenenú úroveň spotrebiteľských cien podpísali hlavne o 0,7 % nižšie ceny potravín, keď nižšie ceny ovocia dokázali vykompenzovať drahšie mäso. Do konca roka sa predpokladá, že sa medziročné prírastky inflácie udržia pod 7 %.
Ceny potravín sa v medzimesačnom porovnaní znížili o 0,7 %, čo ovplyvnili hlavne o 7,7 % nižšie ceny ovocia, zeleniny o 6,3 %, rýb o 0,3 %, olejov a tukov o 0,2 %. Naopak, vyššie ako v auguste boli ceny cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 1 %, mäsa o 0,4 %, mlieka, syrov a vajec o 0,3 %. Nezmenili sa ceny chleba a obilnín. Ceny nealkoholických nápojov vzrástli o 0,1 %. Rast cien mäsa ovplyvnili vyššie ceny hydiny o 1,1 % a údenín o 0,5 %. O 0,2 % sa znížili ceny bravčového mäsa, ceny hovädzieho mäsa sa nezmenili.
Ceny v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá ostali na augustovej úrovni. Zvýšili sa len ceny bytového textilu, a to o 0,1 %. Rast cien v zdravotníctve o 0,6 % ovplyvnilo zvýšenie cien zdravotníckych služieb iných ako nemocničných o 0,8 % a zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení o 0,6 %. Ceny nemocničných služieb sa nezmenili. Ceny v doprave sa v septembri v porovnaní s augustom znížili o 0,3 %, čo súviselo s nižšími cenami nákupu dopravných prostriedkov o 1,9 % a prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 0,3 %.
Vyše 11-% rast cien vzdelávania ovplyvnili vyššie ceny vzdelania, ktoré nie je definované úrovňou o 17,1 % a predškolského, základného vzdelania o 4,8 %. Ceny vysokoškolského vzdelania sa nezmenili. Zvýšenie cien v odbore hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,5 % bolo ovplyvnené rastom cien ubytovacích služieb o 6,8 % a stravovania o 1,1 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.