republiky Haiti v Karibskom mori. Ide o prvé nasadenie čínskych bezpečnostných síl na západnej pologuli. Malý predvoj policajtov opustil Čínu už v septembri.
Jednotka strávila štvrť roka tréningom a prešla skúškami vypísanými OSN. Policajti sú osobitne vycvičení na nasadenie v nepokojoch a na kontrolovanie davu. Čínski policajti sa pripoja k mnohonárodným jednotkám pôsobiacim na ostrove. Čína sa od roku 2000 podieľala okrem iného na mierových misiách na Východnom Timore, v Libérii a Kosove, no nikdy nevyslala bojové oddiely.
Haitskú metropolu Port-au-Prince zachvátilo násilie medzi bývalými vojakmi, ktorí pomohli zvrhnúť prezidenta Jeana-Bertranda Aristida, a prívržencami tohto exilového lídra, ktorý ušiel z krajiny 29. februára pod tlakom USA a Francúzska. Kontingent OSN v sile 2600 mužov vedie Brazília. Je to len časť zo 6700 vojakov a 1600 policajtov autorizovaných na misiu stabilizácie Haiti po februárovej revolte, pri ktorej zahynulo 200 ľudí.
Čína bola obvinená, že ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN neznáša pomerné bremeno zodpovednosti. Zlepšuje si kredit na medzinárodnej scéne tým, že hostí šesťstranné rozhovory zamerané na vyriešenie severokórejskej jadrovej krízy. Čína s Haiti nenadviazala diplomatické vzťahy, lebo karibská krajina uznáva Taiwanskú republiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.