volieb, sčítavania výsledkov až po zaobchádzanie s medzinárodnými pozorovateľmi.
Pozorovatelia nemali prakticky žiadnu kontrolu nad sčítaním hlasov. "Dovolili im stáť niekoľko metrov od sčítania a postavili sa tak, aby nič nevideli," hovorí Mikola Astrejko, predseda jednej z bieloruských nezávislých organizácií, ktorá kontrolovala priebeh volieb. Viacerých pozorovateľov OBSE z volebných miestnosí vyhodili.
Čudné voľby
Kým štátna televízia opakovane porušovala volebný zákon priebežným zverejňovaním volebných výsledkov, bieloruské úrady sa snažili zabrániť nezávislému prieskumu pobaltskej pobočky Gallupovho ústavu. "Napriek tomu, že asi 20 našich anketárov na čas pozatýkali, prieskum sme dokončili," povedala nám Rasa Alisauskieneová, riaditeľka pobočky Gallupovho ústavu, ktorý mal v Bielorusku na voľbách 300 ľudí.
Niekoľko minút po tom, ako uzavreli volebné miesnosti, Ústredná volebná komisia a provládny ústav Ekoom oznámili predbežný výsledok. Všetky očakávania sa splnili. Na voľby podľa nich prišlo takmer 90 percent voličov, za Lukašenkove neobmedzené kandidovanie na prezidenta hlasovalo 75 percent, do parlamentu sa nedostal ani jeden zástupca opozíce.
"Nemali podporu u ľudí," komentovala to predsedníčka Ustrednej volebnej komisie Lidija Jermošinová. Jej čísla sa takmer zhodovali s tým, čo predpovedal poľský denník Gazeta Wyborcza na základe dokumentov, ktoré získal niekoľko dní pred voľbami. Oslavy sa mohli začať.
Blokovali telefóny
Bieloruskej tajnej službe KGB sa prieskum Gallupovho ústavu nepodarilo prekaziť. Pokúšala sa tak aspoň zabrániť oznámeniu výsledku nezávislého prieskumu a zablokovala zahraničné hovory. Nedali sa ani prijímať smsky. Medzinárodne izolované Bielorusku sa na niekoľko hodín úplne uzavrelo pred zvedavým demokratickým svetom.
V tom čase sa už medzi medzinárodných pozorovateľov dostala informácia z Gallupovho ústavu, že Lukašenka podporilo len 48 percent zo všetkých registrovaných voličov a referendum je teda neplatné. "O siedmej sme dostali informáciu, kde sa bude konať tlačovka Gallupovho ústavu, o štvrť hodinu na to tam stáli agenti bieloruskej tajnej služby KGB," povedal jeden z medzinárodných pozorovateľov.
Nakoniec sa Gallupov ústav usadil v opozičnom Press centre, kde im okamžite vypli telefónnu linku a pol hodinu po tlačovej besede aj elektrinu. To bol len začiatok doživotnej vlády Alexandra Lukašenka v Bielorusku.
* * *
Lukašenkovi pozorovatelia ho kryli, Západ kritizoval
"Včerajší deň vošiel do histórie. Bielorusi hlasovali pre duchovný, kultúrny a politický rozvoj našej krajiny," tešila sa moderátorka bieloruskej televízie z výsledku parlamentných volieb a referenda. Počas volebného dňa v televízii vysielali klipy podporujúce prezidenta Lukašenka a hlásili, že v referende vyhráva jednoznačne Lukašenko.
"Verejné médiá sú tu na to, aby šírili štátnu ideológiu," citovala šéfku volebnej komisie Lidiju Jermošinovú agentúra AFP, ktorá vysvetľovala porušovanie volebného zákona v elektronických médiách.
V televízii sa opakovali vyjadrenia Lukašenkových "nezávislých" pozorovateľov. Všetci, vrátane slovenského nezávislého poslanca Ivana Hoptu a komunistu Karola Fajnora, povedali bieloruskej televízii to isté: voľby prebehli úplne v poriadku.
Ich názor nakoniec podporili aj pozorovatelia zo Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré združuje štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Voľby boli podľa nich "slobodné, spravodlivé a legitímne". Európske inštitúcie a Spojené štáty obvinili, že vyvíjali na Bielorusko "bezprecedentný tlak".
Naopak OBSE vo svojej záverečnej správe označila voľby za zmanipulované. Kritizovala najmä vyradenie mnohých kandidátov z volebných listín, policajné útoky na stranícke úrady, či neobjektívne zasahovanie ekletronických médií do priebehu volieb.
"Dostalo sa nám názornej ilustrácie, ako totalitné, či autoritatívne režimy dávia spoločnosť," kritizoval bieloruské voľby bývalý český prezident Václav Havel.
Podľa bývalého poľského disidenta a exministra zahraničných vecí Bronislawa Geremeka, toľko neprávostí pri hlasovaní láme nielenže demokratické zásady, ale samu ideu referenda. "Jednou zo základných zásad demokratických prezidentských volieb predsa je, že vládne obdobie hlavy štátu nemôže trvať večne," citoval Geremeka poľský denník Gazeta Wyborcza.
Voľby podľa Lukašenka
účasť90%
za zmenu77%
Voľby podľa Gallupovho ústavu
účasť87%
za zmenu48%
(rek)
Autor: Mirek TÓDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.