Pre Tibet je lepšie zostať súčasťou Čínskej ľudovej republiky, a to v prípade, že jeho kultúra i prirodzené prostredie budú rešpektované. Vyplýva to
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
z rozhovoru dalajlámu, ktorý najvyšší duchovný predstaviteľ Tibeťanov poskytol americkému týždenníku Time.
Dalajláma v interview upozornil, že Tibet sa borí so značnou zaostalosťou. Aj keď nemá núdzu o prírodné bohatstvo, nedisponuje ani technológiou, ani expertmi na jeho využívanie. "Preto dokážeme vyťažiť viac výhod, ak sa stane organickou súčasťou Číny za predpokladu, že našu kultúru a nádherné prírodné prostredie budú rešpektovať a dostaneme na to aj isté záruky," vyhlásil dalajláma pre magazín Time.
Podľa názoru laureáta Nobelovej ceny za mier je dôvodom na optimizmus záujem Číňanov o tibetskú kultúru a religiózny život napriek tomu, že sa pekinský režim nezmenil. "Početné komunistické a diktátorské systémy, vrátane Sovietskeho zväzu, sa nezmenili vplyvom násilia, ale pod tlakom ľudu. V Číne funguje ešte stále ten istý systém, ale v skutočnosti sa veľmi mnoho mení," vyhlásil tibetský predstaviteľ.
Kontakty medzi vládou ČĽR a dalajlámom, ktorý žije od roku 1959 v indickom exile, sa obnovili po deväťročnej prestávke v roku 2002. V septembri navštívili Peking dvaja dalajlámovi vyslanci, ktorí síce pri rokovaniach s čínskymi predstaviteľmi nedosiahli prielom, ale sa zhodne s čínskou vyslovili za pokračovanie dialógu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.