sudcoch a prísediacich. Do druhého čítania poslanci posunuli vládny návrh zákona o poskytnutí jednorazového
peňažného príspevku osobám zaradeným v rokoch 1948 až 1954 do vojenských táborov nútených prác a pozostalým manželkám po týchto osobách aj vládnu novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície. Parlament vzal na vedomie správu o situácii v Iraku, ktorú plénu
predniesol minister obrany Juraj Liška. Poslanci schválili aj uznesenie, ktorým žiadajú Najvyšší kontrolný úrad SR o predloženie stanoviska k návrhu štátneho rozpočtu SR na rok 2005.
Zotrvanie medzinárodných síl v Iraku vrátane slovenských vojakov je podľa správy vlády v záujme irackého ľudu a slovenskí vojaci tam plnia humanitárne ciele. Podľa Lišku totiž v súčasnosti v Iraku neexistuje žiadna iná bezpečnostná sila, ktorá by bola schopná zaistiť čo i lenzákladné bezpečnostné potreby obyvateľstva.
Vládny návrh zákona o poskytnutí jednorazového peňažného príspevku osobám zaradeným v rokoch 1948 až 1954 do vojenských táborov nútených prác predpokladá, že ľudia, ktorých bývalý komunistický režim zatváral v päťdesiatych rokoch do vojenských táborov nútených prác, takzvaní pétépáci, by sa mali dočkať odškodnenia. Odškodnenie sa bude vyplácať v rokoch 2005 až 2007 a vyžiada si najviac 150 miliónov korún. Jednorazový peňažný príspevok sa poskytne na základe žiadostí
oprávnených osôb vo výške 1500 korún alebo 2000 korún za každý mesiac zaradenia, najviac však vo výške 60 tisíc korún a pozostalým manželkám polovicu tejto sumy.
Slovenskí výrobcovia produkujúci skleníkové plyny a znečisťujúce látky podľa opätovne schváleného zákona o obchodovaní s emisnými kvótami budú môcť od budúceho roku obchodovať s emisnými kvótami. Podniky, ktoré vyprodukujú menej ako je emisná kvóta, môžu zvyšok kvóty odpredať. Každý znečisťovateľ bude mať pridelené emisné kvóty a ak ich nevyčerpá, bude ich môcť predať inému prevádzkovateľovi.
Parlamentom opätovne prešla aj novela zákona o sudcoch
a prísediacich, ktorá upravuje výšku ich dôchodkov. Novela upravuje aj nároky pozostalých po sudcovi alebo prokurátorovi, ktorý zomrel. Zákon reaguje na schválenie dôchodkovej reformy, ktorej prijatím sa
výrazne zvýhodnila skupina spomínaných osôb v dôchodku.
Od januára budúceho roka by sa mali sadzby poistného na
starobné poistenie znižovať o 0,5 % na každé nezaopatrené dieťa aj samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) a dobrovoľným poistencom. Navrhuje sa to v novele zákona o sociálnom poistení, ktorou by sa tiež mala upraviť valorizácia sociálnych dôchodkov. V prvom čítaní poslanci prerokovali aj novelu zákona o úprave majetkových vzťahov v družstvách. Podľa navrhovanej novely sú družstvá, ktoré doteraz nevydali podielnické listy oprávneným osobám, povinné ich vydať do 31. mája 2005. V prípade ich nevydania sa vypočítaný podiel na majetku družstva mal stať pohľadávkou oprávnených osôb.
Poslanci prerokovali aj návrh zákona o dohľade nad
finančným trhom. Podľa neho integrovaný dohľad nad finančným trhom má od 1. januára 2006 vykonávať Národná banka Slovenska (NBS), čím sa zmení jej doterajší charakter.
Okrem všetkých vládnych zákonov v prvom čítaní sa parlament na záver rokovacieho dňa stihol v prvom čítaní zaoberať aj poslaneckými novelami. Novelou zákona o matrikách poslanci navrhujú, aby ženské priezvisko osoby iného štátu sa na území SR používalo v tvare, v akom je zapísané v jazyku štátu, z ktorého osoba pochádza - teda bez slovenského prechyľovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.