podľa policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka použil obyčajný obranný sprej, takzvaný kaser. Padla tým jedna z pôvodných teórií o teroristickom útoku a použití bojového plynu.
Polícia niekoľko dní po útokoch povedala, že Úrad civilnej ochrany nameral na pošte prítomnosť fosgénu a chlórpikrínu. Predavači dvoch takzvaných "army schopov" SME potvrdili, že tieto látky bežné obranné spreje neobsahujú. "Jedine, že by to s niečím zmiešal," hovorí jeden z nich, Martin Gábriš. Príznaky, ktoré mali zasiahnutí ľudia, však podľa neho zodpovedajú slzným plynom.
Riaditeľ úradu Ján Repa hovorí, že prístroj, ktorým plyn merali, je veľmi presný a drahý, o meraní je spísaný protokol, a preto nie je dôvod meniť stanovisko.
Jeden z chemických odborníkov, ktorý nechcel byť menovaný, vyslovil domnienku, že keď polícia namerala určitú hladinu chlóru a médiá tlačili na výsledok expertízy, úrad vyhlásil, že je to fosgén a chlórpikrín.
Monika Kuhajdová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra potvrdila prinajmenšom teóriu o chlóre. "Laboratórium v Nitre vykonalo niekoľko meraní rôznymi prístrojmi. Pri meraní sa zistilo, že sa v budove nachádzajú stopy dráždivých látok s obsahom zlúčenín chlóru."
Polícia podľa Kuhajdovej nepovedala, že určite ide o fosgén. Chemické látky mohli meniť zloženie s odstupom času, vetraním alebo aj príchodom pracovníkov laboratória po určitom čase.
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák povedal, že od začiatku bolo jasné, že analýzy sú nepresné. "Detekčné zariadenie vám nevykáže, že je to fosgén. Vykazuje to nejaké hodnoty, a tento plyn do toho zapadol."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.