vládnych strán zatiaľ rokovania oficiálne nekomentovali, hovoria len, že je to záležitosť regionálnych štruktúr.
Líder SMK Béla Bugár je zaskočený, má pocit, že cieľom slovenských strán je snaha odstaviť v tomto kraji silnú maďarskú stranu. Obáva sa, aby regionálne voľby napokon neskĺzli do etnického hlasovania "Slováci proti Maďarom".
Na stretnutiach, ktoré trvajú podľa informácií SME už niekoľko mesiacov, sa síce schádzajú politici, ktorí bývajú v nitrianskom regióne, zároveň sú však aj vrcholnými funkcionármi strán a poslanci parlamentu. SDKÚ reprezentujú poslanci Peter Miššík a Tomáš Galbavý, KDH poslanec a poverený ústredný tajomník Pavol Abrhan. HZDS podpodpredseda Ján Kovarčík a Smer poslanec Peter Oremus.
Miššík hovorí, že SDKÚ v kraji má autonómiu v rozhodovaní. "Do toho nám centrum nezasahuje." Podľa neho je politika na regionálnej úrovni iná a ľudia, ktorí v kraji žijú, to aj vidia.
Kovarčík povedal, že v nitrianskej župe je "slovenská koalícia" od roku 2001, len sa mení jej zloženie, lebo SOP a Stred zanikli a na ich miesto prišli SDKÚ a KDH. Verí, že takáto koalícia vznikne aj pred ďalšími voľbami, lebo život v kraji prinútil politikov takto premýšľať.
Ešte predčasom však spájanie SDKÚ s HZDS nebolo politicky vhodné ani na regionálnej úrovni. Ústredná rada SDKÚ pred tromi rokmi prijala vyhlásenie k voľbám do vyšších územných celkov, aby regionálne štruktúry neuzatvárali spojenectvá s HZDS a SNS. "Politickou prioritou SDKÚ na všetkých úrovniach by mali byť spojenectvá predovšetkým so stredo-pravými programovo blízkymi politickými stranami," tvrdila.
Miššík naznačil, že v Nitre vzťahy s SMK viaznu aj pre osobné nezhody. "Na regionálnej úrovni je to aj o menách niektorých ľudí," povedal. Podľa Miššíka je situácia v Nitre "zrelá". "Treba sa spýtať, z akého dôvodu to je."
Šéf krajskej agentúry SDKÚ v Nitre Jaroslav Szabó agentúre TASR povedal, že spolupráca s SMK je na bode mrazu. V zastupiteľstve kraja má SMK 31 z 52 poslancov. Ako príklad spomenul, že v meste Nitra hrozil kolaps dopravy, lebo zastupiteľstvo peniaze presmerovalo do iných regiónov.
Bugár hovorí, že Nitra "žila na úkor iných miest" - Nových Zámkov alebo Komárna, kde tiež bola mestská hromadná doprava, ale dostávali na ňu menej peňazí, s argumentom, že v Nitre je viac študentov. "Teraz sa prvýkrát sa rozhodlo podľa počtu obyvateľov," vysvetlil Bugár. Poprel, že by SMK odmietala v kraji koalíciu s vládnymi stranami. Dokonca vraj pozná spôsob, ako predísť tomu, aby mohol v župnom zastupiteľstve "niekto niekoho prehlasovať". Nechal si ho však pre seba.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.