svedkov obhajoby. Pojednávanie odložili do 26. októbra, po tom, čo bol jeden zo svedkov plánovaných na stredu odvolaný a druhý odmietol predstúpiť na protest proti tomu, že porota tribunálu Miloševičovi začiatkom septembra napriek odporu obžalovaného vymenovala obhajcov.
Včera pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vystúpila grécka poslankyňa Liana Kaneliová (50), ktorá je členkou Medzinárodného výboru na obranu Slobodana Miloševiča. Kaneliová, nezávislá politička, je spojencom gréckych komunistov. Kaneliová obvinenia vznesené proti Miloševičovi označila za politicky motivované. Ako povedala, ak by Miloševič viac spolupracoval so západnými lídrami "nebol by tu s porazenými, bol by s víťazmi a nikto by nikdy neorganizoval takýto politický súd". Miloševič výpoveď niekoľkokrát prerušil svojimi komentármi. Raz povedal, že obhajca Steven Kay svedkyni nepoložil otázky, aké mal. Odmietol však ponuku sudcov, aby položil doplňujúce otázky. "Nebudem vstupovať do podstaty materiálu. Kým nebude obnovené moje právo obhajovať sa sám, je toto všetko čistá fraška," povedal Miloševič.
Porota ICTY obhajcov Miloševičovi vymenovala na základe lekárskej správy, podľa ktorej obžalovanému hrozí infarkt, aby by sa naďalej zastupoval sám. Miloševič sa obhajoval sám počas úvodnej etapy procesu venovanej žalobe, jeho časté ochorenia spôsobili výrazné prieťahy v pojednávaniach. Obhajcovia, s ktorými Miloševič odmieta komunikovať, podali proti svojmu vymenovaniu odvolanie, ktoré čaká na rozhodnutie odvolacej komory. Kay na pondelkovom pojednávaní, ktoré pre absenciu svedkov netrvalo ani dve hodiny, uviedol, že 80-90 percent jeho potenciálnych svedkov odmietlo do Haagu prísť, ak sa Miloševič nebude môcť obhajovať sám. Tiež oznámil nový problém - potrebu získať povolenie západných vlád na predvolanie predstaviteľov tej-ktorej krajiny. Dvaja nemeckí predstavitelia, ktorí mali v pondelok vypovedať, oznámili, že potrebujú povolenie svojej vlády - napriek tomu, že ich svedectvo sa malo týkať obdobia, keď pôsobili ako medzinárodní pozorovatelia v Kosove. Proces s Miloševičom sa začal vo februári 2002. Exprezident je obvinený v súvislosti s vojnami v Kosove, Bosne a Chorvátsku z 90. rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.