Izvestija. Vyšetrovatelia v sibírskom meste Talmenka uviedli, že otec Alexandra Bykova dal po návrate z rodičovského združenia svojmu synovi riadnu bitku za slabý prospech v chémii. "Otec ma nikdy nezvykol trestať za známky v škole," citovala polícia chlapcovo vyjadrenie. "Tentoraz sa zmenil na beštiu." V skorých ranných hodinách školák vzal otcovu dvojhlavňovú pušku, išiel do spálne rodičov a zastrelil ich v spánku, pričom opakovane nabil a vystrelil. Denník Izvestija tvrdí, že chlapec plánoval hodiť telá do neďalekej rieky, no nepodarilo sa mu naštartovať otcovo auto. Potom chcel s pomocou 18
Pri útoku neďaleko Bagdadu zahynulo alebo bolo zranených viac ako 100 ľudí
Bagdad (TASR) - Viac ako 100 Iračanov zahynulo alebo bolo zranených pri mínometnom útoku na sídlo irackej Národnej gardy severne od Bagdadu, informovali včera
tamojší predstavitelia. Na objekt v meste Mašahidán, vzdialenom 40 kilometrov severne od irackej metropoly, v skorých ranných hodinách dopadlo šesť mínometných striel. Zatiaľ nie je jasné, koľko ľudí bolo zranených a koľko ich zahynulo. Zranených z miesta po útoku odvážali americké vrtuľníky Blackhawk.
Senátor priznal kontakty s komunistickou kontrarozviedkou
Praha (TASR) Novozvolený český senátor za koaličnú KDU-ČSL Milan Špaček, v minulosti námestník na ministerstve zdravotníctva, priznal kontakty s príslušníkmi komunistickej vojenskej kontrarozviedky. Ako informoval denník Mladá fronta Dnes (MfD), senátor, ktorý uplynulý víkend zvíťazil v druhom kole volieb v okrese Znojmo, tvrdí že s agentmi nespolupracoval „o nič viac než stovky, možno tisíce ľudí, ktorí cestovali von". Podľa českého denníka sa o ľudovcovi Špačkovi objavili správy, že informoval vojenských špiónov o emigrantoch v Nemeckej spolkovej republike. Senátor ale tvrdí, že nikdy nič nepodpísal a má aj čisté lustračné osvedčenie. S komunistickou vojenskou kontrarozviedkou prišiel do kontaktu, keď pracoval na vojne ako lekár na letisku v Žatci. Zároveň chcel cestovať do Nemecka za svojím otcom, ktorý emigroval po roku 1968. „Keď som chcel vycestovať von, zavolali si ma a povedali mi, že majú poznatky, že o mňa má cudzia spravodajská služba záujem. A povedali mi, že po každej ceste do zahraničia mi budú volať, aby som im podal vysvetlenie," citovala MfD novozvoleného senátora.
V Bosne zatkli Srba obžalovaného z vojnových zločinov
Sarajevo (TASR) - Príslušníci Stabilizačných síl (SFOR) včera po prestrelke zatkli bosnianskeho Srba, ktorého miestna justícia obžalovala z vojnových zločinov. K zatknutiu došlo v meste Beliča, asi 120 kilometrov juhovýchodne od Sarajeva, v srbskej časti Bosny. Podľa hovorcu NATO v Bosne Marka Hopa, prestrelku začal hľadaný, ktorý kládol pri zatýkaní odpor. Podozrivý pri streľbe utrpel zranenia. "Počas zatýkania sa osoba pokúsila uniknúť zadržaniu tým, že vytiahla zbraň a začala strieľať na vojakov SFOR. Vojaci SFOR paľbu v sebaobrane opätovali, pričom osobu zranili," povedal hovorca. Vážnosť zranenia neuviedol, dodal len, že zadržaného vrtuľníkom previezli do nemocnice SFOR a miestnym úradom bude vydaný keď to jeho stav umožní. Hope dodal, že vojaci NATO podporovali akciu bosnianskej tajnej polície. Hovorca meno zadržaného neuviedol. Bosnianskosrbská polícia ho identifikovala ako Nedja Samardžiča, ktorého sarajevský súd moslimsko-chorvátskej federácie v roku 2002 obžaloval z vojnových zločinov spáchaných počas bosnianskej vojny. Haagsky tribunál OSN proti nemu žalobu nevzniesol. Samardžič (36) bol príslušníkom bosnianskosrbskej armády v meste Foča, kde dochádzalo k zabíjaniu, znásilňovaniu a vyháňaniu Moslimov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.