protimaďarskej koalície na juhu Slovenska medzi SDKÚ a HZDS. Po pár dňoch je jasnejšie - nejde o celý juh, situácia vrie špeciálne v Nitrianskom kraji. A v hre je nielen SDKÚ, ale aj KDH.
Voľby do VÚC začínajú byť skutočne zaujímavé tým, že mobilizácia štartuje akosi priskoro. V Košiciach sú to napríklad už ohlásené "županské" kandidatúry Trebuľu a Bauera. To sú však iné pozadia - nič spoločné s Maďarmi nemajú. V Nitre to ale vyzerá naozaj na etnický zdroj problému - rozhovory o tom, ako vytvoriť politickú alternatívu špecificky voči SMK, čisto neetnické jadro mať ani nemôžu.
Pokiaľ ale Bugár vidí problém už v samotnom fakte, že koaličné strany vyjednávajú za chrbtom partnera s opozíciou, jeho pohoršenie je pokrytecké; mal by rýchlo zavolať do Bystrice a spýtať sa regionálnych bossov, s kýmže tam podpísala SMK "opozičnú zmluvu" (čo je fakticky skoro koalícia). S HZDS, všakáno - a Bugár to veľmi dobre vie. A keď sa od neho v máji novinári vyzvedali, že ako je to možné, tak sa zmohol iba na klasické zaklínadlo: "Regionálna politika je o inom ako celoštátna". (Navyše, BB je presne ten kraj, kde sa dve regionálne špičky HZDS vezú v ťažkom podozrení z korupcie...)
Rozhovory SDKÚ, KDH, HZDS a Smeru, ako vyšachovať SMK, ktoré sa vedú údajne už mesiace aj za účasti republikových politikov, však majú celkom iste aj neetnické, tzv. pragmaticko-politické jadro. V nitrianskom VÚC má SMK nadpolovičnú väčšinu, ktorú aj patrične využíva. Spory tamojších politikov a na nich zavesených lobistov o peniaze sú neprehľadné a z Košíc ťažko súdiť, či je SMK v regióne naozaj diktátorom, alebo robí iba politiku, akú by robila aj ktorákoľvek iná strana či koalícia na jej mieste. Faktom je, že z vlastníctva väčšiny v krajskom parlamente vznikajú obrovské konflikty i v samotnej SMK; napríklad, okresná organizácia v Komárne dokonca vylúčila podpredsedu VÚC Fehéra zo strany, keďže sa poruvali o akési dotácie pre miestnu nemocnicu. Tento príklad teda potvrdzuje, že ak ide o peniaze, bokom ide aj etnická príbuznosť.
Tak či inak, "samoderžavie" SMK v Nitre je realitou, ktorá môže klať oči aj koaličným partnerom vo vláde. Nebolo by ako gesto sympatické, keby SMK v Nitre aj napriek väčšine pozvala KDH do koalície? (SDKÚ nemá v regióne NT ani poslanca.) Bugára ani nikoho to ani nenapadlo, hoci práve takýto krok by dokázal rozriediť nacionálnu substanciu problému. Rozumným politikom by predsa malo byť jasné, že napätie na územiach, ktoré sú zmiešané s väčšinou menšiny, si žiada istú veľkorysosť a vcítenie. Aby nevíťazili nacionálne predsudky a fóbie. Provinční funkcionári SMK však uprednostnili vládu jednej strany - majú viac funkcií aj viac peňazí na rozdávanie. Napätia a nevraživosti sa takto generujú akosi prirodzene - ak odíde dotácia do Komárna na úkor Nitry, tak "Slovákom berú Maďari". Podobne známa je kauza zatvárania škôl. Teraz planú vášne okolo dotácií na dopravu - na úkor Nitry si vraj prilepšili Komárno, Nové Zámky a Levice. Každá druhá subvencia, každý druhý politický krok takto dostáva svoje nacionálne pretlmočenie. Na čo je to dobré? Bugár sa nechal teraz počuť, že SMK v kraji neodmieta koalíciu s vládnymi stranami a pozná aj spôsob "ako predísť tomu, aby v župnom zastupiteľstve mohol niekto niekoho prehlasovať". Dosť skoro sa zobudil...
Napriek tomu je faktom, že vytváranie "slovenskej koalície" ako akéhosi obchvatu okolo SMK je neprijateľné. Prieči sa občianskemu a demokratickému poňatiu politiky. Záujmy, ktoré jednotlivé strany obhajujú, sa predsa neštiepia po etnickej osi. Taký je len pohľad Jána Slotu. Iste, bolo by pokrytecké sa tváriť, že nacionálny faktor zo slovenskej politiky už vymizol. Hysterizovanie okolo krajanského zákona, ale aj projekcia samosprávnych krajov (severojužná) hovoria samy za seba. SDKÚ i KDH sú však už entity dosť vyspelé, aby nacionálne zátarasy v sebe odbúravali. Východ je v tomto smere vyspelejší - v Košiciach etnický faktor v politike takmer nehrá rolu.
Tézu, že "regionálna politika je o inom ako celoštátna", teraz testuje na vlastnej koži Béla Bugár. V Bystrici sa k nej prihlásil, v Nitre protestuje. Príznačné. K tejto doktríne sa ale hlásia vospolok všetci. Je to nezmysel. Isteže je politika v regióne v mnohom iná ako v Bratislave. Iné ale nie sú princípy, hodnoty a morálka. Koalície naprieč spektrom nie sú trestným činom, keďže niekto vládnuť musí. Normálne je však najprv hľadať a skúšať koalície prirodzené - a to platí rovnako pre štát, región i komunál. Keďže sa tak nedeje, nastupuje táranie o inakosti regionálnej a celoštátnej politiky. To je však len zástierkou, ktorej zmysel presne pomenoval v SME Leško: "Aby sa politicky promiskuitné správanie mohlo vydávať za správanie v norme".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.