domov väčšie množstvá lacnejšieho alkoholu a cigariet a potom ich bez zisku predávajú rodine či priateľom. Hoci ide o isté porušenie pravidiel, pretože nejde o dovoz na osobnú spotrebu, postup britských úradov, ktoré takýto tovar často zhabú spolu s autom použitým na dovoz, považuje Brusel za prehnaný.
„Chápeme, že členské štáty musia bojovať proti podvodom, ale komisia jednoducho nemôže akceptovať tresty, ktoré sú tak neprimerané, že zasahujú do práva každého občana únie nakupovať v inom členskom štáte," povedal k sporu komisár pre vnútorný trh Frits Bolkestein.
Podľa práva EÚ môžu občania únie dovážať tovar na osobnú spotrebu z iného členského štátu bez toho, aby im ho pri príchode domov opäť zdanili. Akékoľvek tresty za porušenie pravidiel cezhraničného nakupovania na vnútornom trhu únie musia zodpovedať vážnosti priestupku. Podľa komisie však Londýn voči ľuďom, ktorí dovezú alkohol a cigarety a potom ich bez zámeru zarobiť na tom predávajú kamarátom či príbuzným, postupuje neprimerane.
Zhabanie majetku je vo svojej podstate veľmi vážnou a prísnou sankciou. V niektorých prípadoch môže byť odôvodnené, ale v prípadoch menších finančných priestupkov neziskového charakteru zachádza ďalej, ako je nevyhnutné, uviedla komisia. Britské úrady argumentujú tým, že musia bojovať proti pašovaniu tovaru na obchodné účely z lacnejšej kontinentálnej Európy. Londýn tvrdí, že ročne prichádza na stratených spotrebných daniach kvôli prepašovanému tovaru o tri miliardy libier. Komisia má však iný názor a Britániu po sérii varovaní žaluje na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu. Ak Londýn spor prehrá, bude musieť zabezpečiť nápravu situácie alebo zaplatiť vysokú pokutu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.