opätovné prerokovanie parlamentu po stanovenej lehote. Ak by ich stanovisko potvrdilo aj plénum, parlament by sa zákonmi opätovne nezaoberal a stali by sa platné.
Poslanci výboru sa zhodli, že Ústava SR hovorí jasne o 15-dňovej lehote, dokedy má prezident zákony podpísať, alebo nepodpísať. Prezident dostal zákony 1. októbra a parlamentu ich vrátil 18. októbra. Poslanec SDKÚ Peter Miššík sa domnieva, že plénum by sa malo dnes ich návrhom zaoberať. "Podľa toho, aké uznesenie prijme NR SR, potom sa budú, alebo nebudú prerokovávať vrátené zákony prezidentom," dodal.
"Úplne iná situácia by bola, keby to bol podpísal v sobotu a doručil to v pondelok. Ale on to skutočne podpísal len v pondelok. Tu niet pochybností, že tá lehota mu uplynula," povedal nezávislý poslanec Miroslav Abelovský, podľa ktorého lehota uplynula v sobotu o 24.00 hod. "Podľa mňa zmeškal tú lehotu, to je lehota prepadná, nemožno ju navrátiť. Tým sa stali zákony právne účinné a platné," zdôraznil s tým, že ich názor nie je politický, ale právny.
Ostrý nesúhlas so stanoviskom výboru vyjadril poslanec Smeru Miroslav Číž. Takéto postupy podľa neho nepatria do kultúrneho a objektívne pracujúceho parlamentu. "Je to legitímne právo prezidenta. Ide o jednu zo základných procedúr, to znamená právo prezidenta vrátiť návrh príslušného zákona do parlamentu," doplnil.
Poslanci sa rôznia v názore, či môžu zákony v prípade, že plénum schváli uznesenie ústavnoprávneho výboru, vyjsť v Zbierke zákonov bez podpisu prezidenta. Podľa Róberta Madeja zo Smeru zákony uverejňuje zbierka bez podpisu prezidenta len v prípade, ak poslanci prelomia jeho veto. V tomto prípade by však o vrátených zákonoch už nehlasovali a do zbierky by išli bez jeho podpisu.
Prezident Gašparovič postupoval pri vrátení šestice zdravotníckych zákonov podľa občiansko-právnych predpisov, uvádza sa vo včerajšom vyhlásení Kancelárie prezidenta SR. "Ústavná lehota hovorí o pätnástich dňoch na doručenie vrátených zákonov do NR SR, pričom pätnástym dňom bola sobota 16. október 2004, deň pracovného voľna," uviedol v oficiálnom stanovisku hovorca prezidenta Marek Trubač. "Kancelária prezidenta preto vrátené zákony doručila NR SR v najbližší pracovný deň v pondelok 18. októbra," dodal.
Aj vedúci Kancelárie prezidenta a bývalý predseda Ústavného súdu SR Milan Čič sa domnieva, že KP SR postupovala pri vrátení šestice zdravotníckych zákonov na opätovné prerokovanie parlamentu správne, dobre a podľa ústavy. Čič uviedol, že KP SR bude teraz čakať, ako v tejto otázke rozhodne plénum NR SR. Nevylúčil, že v prípade kompetenčného rozporu by sa obrátili aj na ústavný súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.