zbila lídra hlavnej opozičnej strany. Protestné akcie sú reakciou na nedeľňajšie referendum, v ktorom si tento autokratický líder zabezpečil možnosť uchádzať sa znova o prezidentský úrad. Úspešným referendom sa zrušili limity na počet volebných období pre zastávanie prezidentského úradu jednou osobou. To mu umožňuje znova kandidovať v roku 2006.
Nikto, vrátane opozície bývalej sovietskej republiky, ktorá je v defenzíve, nateraz nevníma povstanie ako reálnu možnosť zmeny stavu. Vláda úplne kontroluje televíziu a rozhlas, ktoré vykresľujú členov opozície ako nepriateľov štátu a agentov Západu. Na usporiadanie veľkého zhromaždenia je potrebné získať súhlas 15 dní vopred a opozičné akcie sú bežne vypovedané do parku mimo centrum mesta.
Prezident Lukašenko vládne v krajine železnou päsťou od svojho zvolenia v roku 1994. Tvrdo potláča opozíciu, zatvára niektorých oponentov a iných núti k exilu. Polícia často bije opozičných demonštrantov a Lukašenkovi spolupracovníci sú obvinení zo zmiznutia štyroch prominentných verejných osôb v uplynulých pár rokoch.
Tvrdá politika vlády pokračovala v utorok, deň po proteste asi 2000 mladých Bielorusov v Minsku. Polícia zatkla 30 ľudí z davu asi 300 študentov, ktorí pochodovali cez hlavnú cestu v utorok večer a skandovali: "Lukašenko prehral!"
Medzi zatknutými sa ocitol aj fotograf tlačovej agentúry AP Sergej Grits. Fotožurnalistu čoskoro prepustili, no ku konfrontácii prišlo neskôr, keď sa polícia snažila vtiahnuť niekoľkých demonštrantov do reštaurácie. Kľúčového predstaviteľa opozície Anatolija Lebeďka, predsedu Zjednotenej občianskej strany, prevliekli cez kuchyňu reštaurácie na zadný dvor, uviedla hovorkyňa strany Jekaterina Tkačenková. Podľa jej svedectva polícia vážne zbila Lebeďka, ktorého hospitalizovali vo vážnom stave.
Minister vnútra Vladimir Naunov uviedol, že bezpečnostné zložky zatkli 46 demonštrantov, vrátane Lebeďka a dvoch ďalších opozičných lídrov, Nikolaja Statkeviča a Pavla Severineca. Opozícia sa snažila v minulosti dostať do ulíc desiatky tisíc občanov. Podarilo sa jej to v roku 1996, no nič sa nezmenilo.
Podľa členov volebnej komisie sa v referende vyslovilo kladne 77 percent voličov. V parlamentných voľbách usporiadaných simultánne nedostala opozícia ani jeden mandát. Medzinárodní pozorovatelia a nezávislé prieskumy po odvolení, tzv. exit poll, však naznačili, že hlasovanie nebolo slobodné a ani čestné a výsledky sú zmanipulované. Oleg Manajev, riaditeľ bieloruského Nezávislého ústavu pre socioekonomické a politické štúdie povedal, že vyhliadky na zmenu budú závisieť od toho, ako bude opozícia schopná rozšíriť informáciu o prieskume exit poll Gallupovho ústavu, podľa ktorého referendum vykázalo iba 48,4 percenta podpory.
Bieloruská opozícia, tvoria ju komunisti a demokrati, uviedla, že do budúcnosti plánuje stretnutia pre realizáciu svojho zámeru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.