(Corruption Perceptions Index
Hodnotenie CPI prebieha v intervale od nula do desať, pričom nízke indexy signalizujú najvyššiu mieru korupcie. Zníženie miery korupcie zaznamenala TI v Rakúsku, Švajčiarsku, ČR, Francúzku a Nemecku, ale aj v Botswane, Salvádore, Gambii, Jordánsku, Tanzánii a Uruguaji. Naopak nárast zistených prípadov úplatkárstva zistila TI v Luxembursku, Poľsku, Dominikánskej republike, Kuvajte, Saudskej Arábii, Senegale, na Jamajke a Cypre.
Za Fínskom sú v prvej desiatke rebríčka Nový Zéland, Dánsko, Island (delia sa o tretiu priečku), Singapur, Švédsko, Švajčiarsko, Nórsko, Austrália a Holandsko. Rakúsko je s Luxemburskom na 13. mieste, nasleduje štrnáste Nemecko. Belgicko, Írsko a USA zaujali 17. priečku. Litva s Kuvajtom a Juhoafrickou republikou obsadili 44. miesto Indexu vnímania korupcie. ČR, Salvádor a Trinidad a Tobago sú na 51. mieste, Bulharsko, Maurícius a Namíbia sa delia o 54. priečku. Poľsko, Chorvátsko, Peru a Srí Lanka skončili na 67. mieste. Krajinami s najväčšou mierou korupcie sú na chvoste indexu Bangladéš, Haiti, Nigéria, Čad, Mjanmarsko, Azerbajdžan a Paraguaj.
"Korupcia oberá štáty o ich potenciál," povedal riaditeľ TI Peter Eigen. Jeho organizácia odhaduje, že korupcia pri vládnych objednávkach spôsobí každý rok stratu najmenej 400 miliárd dolárov. Úplatkárstvo je podľa Eigena najviac rozšírené v krajinách ťažiacich ropu. Peniaze tam miznú vo vreckách zamestnancov ropných firiem, sprostredkovateľov a miestnych úradníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.