sveta pánska móda fúzov. Koncom marca 1921 sa začalo baliť celé SND v Bratislave, lebo sa chystalo na trojmesačné hosťovanie do Košíc a Prešova. To sme sa dočítali v tlači z roku 1921.
Antropológovia porovnávali výšku populácie zo začiatku 20. storočia so stredovekou podľa písomných údajov, archeologických nálezov a muzeálnych exponátov odevov a vojenskej výstroje. Skonštatovali, že ľudia stále rastú, čo sa dá najlepšie porovnať na rytierskych brneniach. Do nich sa dnes vojde akurát školák. Po skončení 1. svetovej vojny začali robiť v Európe antropologické merania, podľa ktorých najvyššími mužmi so 174 centimetrami boli Angličania, za nimi nasledovali o niečo nižší Dáni, Holanďania a Nemci, Rusi, Poliaci, Čechoslováci a Francúzi mali v priemere 166 - 168 cm a úplnými piadimužíkmi boli meteršesťdesiat vysokí Taliani a Španieli. Angličania vymysleli aj novú módu fúzov, bajúzov a dlhej hustej brady, ktoré sa stali ideálom mužskej krásy namiesto dovtedajšej hladko vyholenej tváre. Dokonca aj anglická armáda sa podriadila novej móde a vydala nariadenie o povinnom nosení fúzov vojakmi. Fúzy boli onedlho v móde aj na východnom Slovensku, takže holičom pribudla práca a obchodníkom tovar v podobe prípravkov pre podporu rastu fúzov, lebo móda kráčala rýchlo, ale fúzy rástli pomalšie.
Okrem nových fúzov si pripravovali Košičania a Prešovčania aj novú garderóbu, lebo pred Veľkou nocou sa začala prvá etapa rušného divadelného života. V Mestskom divadle v Prešove hosťovala popredná herečka Slovenského národného divadla v Bratislave Hela Klokotská v titulnej úlohe tragédie Martina Rázusa "Hana". Bolo to benefičné predstavenie v prospech červeného kríža. Prvé miesto v lóži stálo vtedy 70 korún, druhé 30, prvé, druhé a tretie miesto na sedadlách bolo po 16, 12 a 8 korún, vojaci a študenti platili polovicu. Popoludňajšie predstavenia v nedeľu boli znížené o štvrtinu. Na predstavení Hany bol aj sám autor Martin Rázus. Od polovice apríla mali počas trojmesačného hosťovania hrať Bratislavčania až 52 titulov v Košiciach, niektoré činoherné aj v Prešove. Mali pripravených 22 činohier, 20 opier a 10 operiet. Ako premiéru uviedli Maršíkov Čierny leknín a Z otroctva vekov od Dr. Vavra Šrobára. Všetky tituly boli slovenské, až na historickú hru z Veľkomoravskej ríše Rastislav, ktorá bola preložená z češtiny. V divadlách bolo stále plno, dokonca aj na predstaveniach pre vidieckych divákov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.