pripomienkovom konaní. Podľa zákona o vodičský preukaz príde každý, kto prekročí rýchlosť jazdy v obci o viac ako 30 km/h a na ostatných cestách o viac ako 40 km/h, nezastaví na značke STOP alebo na červenej, prejde cez železničné priecestie, keď je to zakázané, či bude predbiehať cez plnú čiaru.
Vodičom sa tiež budú spočítavať priestupky a dopravné nehody. Ak urobia päť alebo viac priestupkov, či spôsobia dve alebo viac dopravných nehôd, čaká ich skúška odbornej spôsobilosti viesť auto. Ďalšou významnou zmenou je to, že svietiť budú musieť vodiči motorových vozidiel po celý rok 24 hodín denne, nielen od polovice októbra do polovice marca, ako je tomu v súčasnosti.
Nový zákon prikazuje aj zmeny v evidenciách. Policajti budú evidovať osoby, ktoré neúspešne žiadali o udelenie vodičského oprávnenia alebo im bolo vodičské oprávnenie odobraté. Evidencia každého vodiča bude obsahovať okrem jeho osobných údajov aj priestupky a trestné činy, ktorých sa dopustil a sankcie, ktoré mu boli za to uložené, ba dokonca aj údaje o jeho zdravotnej spôsobilosti. V evidencii dopravných nehôd bude polícia viesť aj údaje o následkoch dopravnej nehody na živote a zdraví účastníkov.
Novela zákona nepoteší ani vodičov, ktorých autá majú pozmenené identifikačné čísla, tzv. VIN. Takéto autá policajti do evidencie nezapíšu.
Zmeny čakajú aj podnikateľov, ktorí vlastnia autá. Tí totiž budú povinní viesť evidenciu o prevádzke vozidla. V prípade dopravného priestupku totiž často nemožno objektívne preukázať, ktorá konkrétna osoba vozidlo viedla. Teraz to bude musieť byť jasné z evidencie. Tá musí obsahovať meno a priezvisko vodiča vozidla, jeho adresu, dátum a čas, kedy auto mal a číslo auta.
Okrem zákona o premávke na pozemných komunikáciách sa mení aj zákon o priestupkoch. Kým dnes policajti môžu uložiť blokovú pokutu do 2000 korún, od prijatia tohto zákona bude horná hranica 4000 korún. Taktiež už vodiči nebudú mať právo odoprieť podanie vysvetlenia, ak by ich blízkym osobám hrozilo nebezpečenstvo postihu za priestupok. Týmto chcú policajti eliminovať prípady, keď vodiči, ktorým radar nameral prekročenie rýchlosti, odmietajú zaplatiť pokutu s tým, že nešoférovali oni, ale ich príbuzný.
Poslednou zmenou je novela zákona o obecnej polícii, ktorá už nebude môcť pokutovať vodičov za dopravné priestupky. Jej úlohou je totiž zabezpečovanie verejného poriadku, ochrany životného prostredia a pod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.