Bratislava - Parlament včera opäť schválil všetkých šesť zákonov, ktoré odmietol podpísať prezident Ivan Gašparovič.
Schôdza parlamentu hodinu meškala, lebo poslanci - právnici sa radili, ako majú naložiť s rozhodnutím ústavnoprávneho výboru, ktorý sa predvčerom uzniesol, že Gašparovič vrátil parlamentu zákony neskoro.
Vládni poslanci spoločne s ministrom Zajacom (na snímke) boli za to, aby sa o zákonoch hlasovalo tak, ako keby prezident lehotu dodržal. Chceli sa vyhnúť neistote a prípadnému sporu na Ústavnom súde SR. Ak by plénum parlamentu hlasovalo za to, že lehota bola porušená, o zákonoch by už vôbec nerokovalo. Prezidentská kancelária však upozornila, že by sa potom obrátila na Ústavný súd.
Prezident mal na vrátenie zákonov podľa ústavy 15 dní. Lehota uplynula v sobotu a on zákony vrátil v najbližší pracovný deň, ktorým bol pondelok, ale aj to večer, keď už bolo dávno po pracovnom čase.
Poslanec SDKÚ Viliam Novotný povedal, že poslanci sa rozhodli správne, keď o zákonoch opäť hlasovali. "Nikto z hráčov na zdravotníckom trhu nepotrebuje neistotu čakania na rozhodnutie Ústavného súdu."
Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský je presvedčený, že prezident lehotu zmeškal, ale poslanci sa nechali presvedčiť ministrom Zajacom.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka povedal, že sa predišlo "zbytočnému napínaniu právnických svalov". Považuje to za právne čistejšie.
Poslanec HZDS Ján Cuper hovorí, že v ústavnoprávnom výbore bola väčšinová zhoda, že počítať lehoty vo verejnom práve nie je možné tak ako v súkromnom, "ide teda o to, že prezident nedodržal lehotu 15 dní". Podľa Cupera sa však grémium u predsedu parlamentu zhodlo na žiadosť ministra, "ktorý chce mať istotu ako panna", aby sa opäť hlasovalo.
Poslanec Smeru Robert Kaliňák hovorí, že koalícia "ohýbala právo cez koleno". Pravidlo, že lehota vždy začína plynúť dňom nasledujúcim po udalosti a keď sa skončí dňom pracovného pokoja, tak sa predĺži na najbližší pracovný deň, podľa neho platí všeobecne. "Že to ústava v tejto formulácii nepozná, neznamená, že to tak nie je. Keby sme toto spochybnili, tak spochybníme 20 či 30 percent vrátených zákonov," tvrdí.
Autor: sp, dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.