armáda. Škola rozvinutých medzinárodných štúdií na Univerzite Johna Hopkinsa (SAIS), ktorú Nitze založil v roku 1943 a ktorú po ňom neskôr pomenovali, na svojej webovej stránke uviedla, že bývalý diplomat a poradca prezidenta zomrel vo svojom domove.
Nitze pracoval začiatkom 50. rokov na uplatnení tajného strategického dokumentu, ktorý bol v súčasnosti zverejnený a ktorý definoval doktrínu studenej vojny. Sovietsky zväz označoval ako hlavného nepriateľa USA a presadzoval jadrové zastrašovanie komunizmu. Počas 40 rokov, od začiatku studenej vojny až do povojnového prezbrojovania USA, zastával Nitze rozličné vládne funkcie. Spojené štáty po Nitzem pomenovali aj vojenskú lietadlovú loď.
V rokoch 1963-1967 zastával Nitze funkciu ministra námorníctva a v rokoch 1967-1969 námestníka ministra obrany, neskôr sa stal poradcom pre otázky národnej bezpečnosti. Za vlády prezidenta Ronalda Reagana (1981-1988) bol poverený vedením rozhovorov o odzbrojení so Sovietskym zväzom. Ako zásadný odporca zmluvy o obmedzení strategických zbraní SALT II, ktorú v roku 1979 uzavreli vtedajší americký prezident Jimmy Carter a sovietski predstavitelia, rokoval v roku 1981 so Sovietmi s cieľom dosiahnuť dohodu o obmedzení rakiet stredného doletu. V roku 1984 bol vymenovaný za námestníka ministra povereného kontrolou zbrojenia. V roku 1989 odišiel z aktívnej politiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.