Ľudové milície v novembri 1989 potlačili demonštrácie, je súčasťou unikátneho projektu českých historikov. Ako informoval denník Mladá fronta DNES (MfD), projekt zachytáva životné príbehy 98 Čechov a 21 Slovákov, ktorí sa v období normalizácie a na sklonku komunistického režimu angažovali buď v disidentskom hnutí, alebo na strane režimu.
„A ja som tam stál v noci v tom pyžame a premýšľal, čo mám robiť," popísal Jakeš svoje rozhodovanie o nasadení Ľudových milícií. Nakoniec sa rozhodol, aby jednotky, ktoré už boli na ceste, pokračovali do Prahy, a kto ešte nevyrazil, aby zostal. Jakeš s odstupom 15 rokov tvrdí, že čelil tlaku komunistických bossov, aby režim len tak nekapituloval.
Podľa historika Miroslava Vaňka došlo aj na situácie, keď v jeden deň nakrúcali rozhovor s Václavom Havlom a zároveň sa telefonicky zhovárali s Jakešom. „Ale jedni aj druhí podali veľmi cenné svedectvá," dodáva.
Historici z AV ČR sa v priebehu dvoch rokov trvania projektu zaujímali aj o nižších mimopražských komunistických funkcionárov. Podľa Lucie Segľovej, ktorá viedla výskum na Slovensku, sa podarilo vypočuť istého významného funkcionára z Martina, ktorého informácie označila za „veľmi zaujímavé". Komunistickí funkcionári s odstupom rokov netaja, že im chýbalo vzdelanie a vyčítajú si, ako málo sa venovali rodinám, pretože od rána do večera sedeli na schôdzach.
Podľa historika Vaňka o kríze komunistického režimu vypovedajú rôzne detaily. Istý vplyvný člen ÚV KSČ sa historikovi zdôveril, že vedenie krajiny sa venovalo zahraničnopolitickým vzťahov a hneď na to rokovalo o nedostatku toaletného papiera a dámskych vložiek. „Padali tam dokonca návrhy, že vložky sú príliš široké. Pokiaľ by sa vraj zúžili, zostalo by viac materiálu na výrobu a vložiek by bol dostatok," zaspomínal bývalý komunistický činiteľ, meno ktorého nechce historik zverejniť.
Autorov projektu prekvapil bývalý komunistický boss Miroslav Štěpán. „Nie je to hlupák, ako sa traduje. Je naopak dosť schopný. Ale neviem, či nie je schopný všetkého," poznamenal Vaněk na adresu bývalého vedúceho tajomníka KSČ v Prahe. Štěpán sa v rozhovoroch vysmieval komunistickému premiérovi Adamcovi, že sa hral na československého Gorbačova. „Ale v skutočnosti iba kecal," tvrdí Štěpán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.