pravidelne sedávali na zasadnutiach. A to bolo pred peknými desiatkami rôčkov dozadu.
Dnes je tiež človek rôzne vysoký. Rozdiel vo výške dospelých ľudí môže byť aj 30 centimetrov. Ako teda môžu všetci sedieť na rovnakej stoličke a pri rovnakom stole? Zle! A keď sa budete desať, dvadsať rokov za stolom naťahovať alebo hrbiť, nečudujte sa problémom s chrbtom už v štyridsiatke.
Veľmi dôležité je vybrať si správnu pracovnú stoličku. Čo by taká stolička podľa odborníkov mala "vedieť"?
- Musí mať nastavovateľnú výšku sedadla a bedrové operadlá.
- Operadlo chrbta je tvarované.
- Placka sedadla má mať vhodnú veľkosť.
- Okraj sedadla nesmie tlačiť na mäkké tkanivá v podkolení. Preto by mala byť hrana zaoblená a stehná prečnievajú asi 10 cm.
- Stolička by mala umožňovať predozadný pohyb.
- Stabilná stolička má päťramenný podvozok, kolieska si zvolíme podľa toho, aká je podlaha - plávajúca, bez kobercov, drevená, atď.
Aby sedenie bolo dynamické, stolička by mala umožňovať tzv. predozadný pohyb: sklon sedadla a chrbtového operadla by sa mal prispôsobovať pohybom sediaceho človeka. Napr. pri práci na počítači sa nakláňame dopredu, pri premýšľaní alebo odpočinku dozadu. Je to nielen príjemné, ale zároveň tým posilňujeme svalstvo chrbta a zabraňujeme sťahnutiu dolných končatín.
To, čo sme uviedli, sa netýka iba stoličiek pre sedavú prácu, ale aj práce v kuchyni. Aj tam je dôležitá správna výška pracovnej plochy a umiestnenie horných skriniek. To isté platí aj pre pracovné prostredie detí. Samozrejme, že každá profesia vyžaduje iný typ pracovnej stoličky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.