neodmysliteľnou súčasťou vybavenia je elektrická vŕtačka, ďalším nástrojom, ktorý by sme si mali zaobstarať, je priamočiara píla. V obchodoch ich dostať v širokom sortimente od rôznych výrobcov. Rozdiely sú v kvalite, cene, výkone, ale aj komforte služieb, ktoré poskytujú.
Keďže tento nástroj je naozaj univerzálny a jeho využitie je mnohostranné, odporúčame dať prednosť kvalitnejšej píle, aj keď trochu drahšej. Elektrická priamočiara píla je v porovnaní s klasickou ručnou pílou niečo podobné ako šijací stroj a ihla. Pevný pílový list je upevnený v zariadení vykonávajúcom kmitavý pohyb, ktorý vzniká prevodom otáčok motora pomocou kľukového hriadeľa. Počet otáčok, a teda aj kmitov je okolo 3 000/min. Pri kvalitnejších typoch píl je možné počet otáčok regulovať, čo má význam pri rezaní materiálu rôznej hrúbky aj rôznej tvrdosti.
K pílam sú dodávané alebo sa dajú dokúpiť rôzne prídavné zariadenia, umožňujúce napríklad robiť rovné rezy rovnobežné s okrajom dosky alebo kruhové rezy. Pomocou paralelnej zarážky, čo je vlastne oceľová lišta v tvare písmena T, nasunutá na lôžko píly, režeme rovnobežné rezy do vzdialenosti asi 20 cm od okraja. Lišta sa dá prestaviť, takže môžeme rezať latky či dosky rôznej šírky. Cez otvor na konci posuvnej lišty môžeme presunúť kovový tŕň, ktorý a zapichneme do dosky, lišta vedie pílu do kruhu. Dajú sa tak vyrezať presné kruhy s priemerom až 40 cm.
Hlavnou výhodou priamočiarej píly je však rezanie oblúkov a kriviek voľnou rukou, keď podľa nakreslenej predlohy môžeme vyrezávať rôzne ornamenty aj do hrubších dosiek s väčšími rozmermi, čo by sme lupienkovou pílkou ťažko dokázali. Ak opäť použijeme prirovnanie k šijaciemu stroju, tak priamočiarou pílou môžeme priam vyšívať.
Ani tu však výhody tohto nástroja nekončia. Okrem kolmých rezov sa dajú robiť šikmé rezy až do 45-stupňového uhla, pretože lôžko vodiace pílu po rezanej ploche sa dá sklápať do obidvoch strán. Takéto rezy využijeme pri rôznych pokosoch. Je však nutné použiť paralelnú zarážku alebo lištu upevnenú k podložke zvierkami, aby píla išla rovno. Režeme pomalým posunom, aby list nezabiehal.
Priamočiarou pílou režeme masívne drevo aj drevotriesku až do hrúbky 6 cm, ale môžeme rezať aj hliník, oceľ, plexisklo, preglejku, dokonca aj mäkké materiály ako hobru alebo molitan. Pravda, nie s rovnakým listom. Na každý z týchto materiálov sú určené špeciálne pílové listy s rozdielnou dĺžkou, tvrdosťou, veľkosťou zubov. Dajú sa kúpiť celé súpravy listov na rôzne použitie, alebo jednotlivé druhy podľa potreby. Obzvlášť dlhé pílové listy sa používajú na priečne rezanie profilovaných materiálov, napríklad vlnitého plechu, listy bez zubov na mäkký materiál. Na krivky s malým polomerom sa používa zvlášť úzky pílový list.
Nevravíme, že treba ručné pílky zahodiť, tiež majú svoje opodstatnenie pri drobných prácach, no určite sa priamočiara píla pre domáceho majstra oplatí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.