poľnohospodárskych plodinách (GM). Materiál vyvolal medzinárodný ohlas predovšetkým tým, že otvorene priznáva riziká, ktoré môže predstavovať geneticky modifikovaná kukurica pre životné prostredie. Správa NAFTA zostavená Komisiou pre environmentálnu spoluprácu (CEC) tiež odporúča označovanie GM kukurice, čo je v priamom rozpore s politikou USA. Podľa zistení Greenpeace vláda prezidenta Georgea W. Busha zadržiavala zverejnenie dokumentu už od júna tohto roku.
Správa poukazuje na obrovské medzery vo vedomostiach o možnom dopade GM kukurice na životné prostredie. Uvádza tiež, že hodnotenie rizík, ktoré vykonali v USA, nie je adekvátne pre určenie potenciálneho dopadu GM plodín na iné krajiny a ich ekosystémy. Správa NAFTA dokonca formulovala veľmi konkrétne odporúčania, ako by sa napríklad Mexiko mohlo chrániť pred genetickou kontamináciou svojich poľnohospodárskych plodín, ktoré ohrozujú GM plodiny produkované v USA. Materiál ide až do podrobností, keď napríklad odporúča zomlieť všetku kukuricu z USA ešte pred jej dovezením na územie Mexika, pretože len takto je možné bezpečne garantovať, že nedôjde k neželanej GM kontaminácii. Iba toto radikálne opatrenie môže podľa autorov materiálu zabezpečiť udržanie pôvodnej biodiverzity a dodržanie moratória na sadenie geneticky modifikovanej kukurice v Mexiku.
"Priznanie rizík, ktoré GM kukurica predstavuje pre životné prostredie, má potenciál oslabiť pozíciu USA v prípade široko medializovaného sporu o geneticky modifikované plodiny. Niet sa preto čo čudovať, že sa USA pokúsili zabrániť jej zverejneniu," povedal Eric Gall, koordinátor medzinárodnej genetickej kampane Greenpeace. V roku 2003 sa moratórium EÚ na schvaľovanie nových geneticky modifikovaných organizmov stalo predmetom sporu medzi USA, Kanadou a Argentínou, ktoré spolu s Medzinárodnou obchodnou organizáciou (WTO) obvinili úniu zo snahy obmedziť voľný trh. Európska únia sa bráni a poukazuje na existujúcu vedeckú neistotu v dopade GM plodín na životné prostredie a ľudské zdravie. Na nešťastie pre USA, v auguste 2004 výbor WTO akceptoval požiadavku EÚ na prizvanie vedcov na konzultácie pri rozhodovaní v tomto spore. Správa NAFTA pravdepodobne podporí argumenty Európskej únie na druhom pojednávaní sporu, ktoré sa uskutoční 23. a 24. novembra 2004.
NAFTA (The North American Free Trade Agreement) je regionálna dohoda medzi vládami Kanady, Mexika a Spojených štátov Amerických. CEC (Commission for Environmental Cooperation) je medzinárodná organizácia založená v Kanade, Mexiku a USA v rámci Severoamerickej dohody o
environmentálnej spolupráci (NAAEC). CEC bola založená, aby sa zaoberala regionálnymi problémami životného prostredia, aby pomáhala predchádzať potenciálnym konfliktom medzi obchodom a životným prostredím a aby podporovala presadenie zákonov na ochranu životného prostredia.
Agentúru SITA informoval Juraj Rizman, hovorca Greenpeace na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.