Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Vodostále sú pôdne agregáty odolné proti pôsobeniu vody. Veľa nestabilných agregátov urýchľuje deštrukciu pôdnej hmoty, napomáha jej zhutňovaniu a usadaniu. Vo vode sa ľahko rozpadajú nevýrazné a slabo stmelené štruktúrne agregáty.
Kvalita pôdnej štruktúry závisí nielen od veľkosti a tvaru pôdnych agregátov, ale aj od ich vyvinutosti a teda odolnosti proti rozpadnutiu pôsobením vody. Zatiaľ čo tvar agregátov zisťujeme vizuálne, veľkosť určíme preosievaním cez sito na múku s priemerom otvorov 1 milimeter a cez sito na halušky s priemerom otvorov 10 milimetrov. Výraznosť hrán agregátov a teda odolnosť proti vode určujeme podľa rýchlosti rozplavenia agregátov v stojacej vode. Položíme 10 vysušených pôdnych agregátov rozličnej veľkosti, spravidla s rozmermi 5 až 30 milimetrov, do misky s vodou tak, aby ich zaliala. Po piatich minútach zisťujeme rozplavenie agregátov a ich výraznosť. Skúšku minimálne desaťkrát opakujeme, aby sme dosiahli vierohodnejší výsledok.
Nevýrazná, nevhodná a málo vodostála štruktúra pôdy je vtedy, ak sa rozplavilo 8 až 10 agregátov. Priemerne dobrá, pomerne vodostála štruktúra pôdy je vtedy, ak sa rozplavilo 5 až 8 agregátov. Výrazná, veľmi dobrá, vodostála štruktúra pôdy je vtedy, ak sa rozplavilo maximálne 5 agregátov.
Kvalitná štruktúra pôdy má teda nielen viac ako 50 percent drobnohrudkovitých alebo polyedrických agregátov s rozmermi 1 až 10 milimetrov, ale aj viac ako polovicu výrazných vodostálych štruktúrnych elementov.
O vodostálosti štruktúrnych agregátov rozhodujú najmä vlastnosti tmeliacich látok. Ak obsahujú viac kvalitných humusových látok, sú nasýtené dvojmocnými katiónmi vápnika a horčíka, prípadne pozostávajú zo stabilnejších ílových minerálov a koloidov, voda na nich pôsobí menej agresívne. Fulvokyseliny a ďalšie jednoduché humusové látky, ako aj ióny vodíka, sodíka a draslíka netmelia elementárne zrná veľkou silou. Kvôli nízkej súdržnosti a lipnavosti sa urýchľuje dezagregácia pôdnej hmoty.
Vysokú vodostálosť majú exkrementy dážďoviek, ktoré nazývame koprolity. Vysokú tmeliacu schopnosť dosahujú aj výlučky koreňov rastlín a podhubie mikroskopických húb. V záhradke môžeme vodostálosť pôdnej štruktúry vylepšovať pravidelným, opakovaným hnojením organickými hnojivami a vápnením kyslej pôdy.
Autor: lov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.