živočíšneho pôvodu. Nahradiť ich vysoko kalorickými krmivami. Po preperení sa zvýši počet ťažších vajec a zlepšuje sa akosť i pevnosť škrupiny.
* Burgunský králik ma svetlo červenú farbu srsti. Vyšľachtený bol vo Francúzsku a patrí medzi plemená vhodné na produkciu mäsa. Je strednej veľkosti s dobrými úžitkovými vlastnosťami, preto ho obľubujú aj slovenskí chovatelia. Vo veku osem mesiacov dosahuje hmotnosť okolo 4,5 kilogramu.
* Karas obyčajný je naša najodolnejšia ryba. Aj deficit kyslíka prežije zahrabaný v riedkom bahne. Vo vodách, v ktorých je premnožený vznikajú zakrpatené populácie karasa. Napriek značnej žravosti však rastie veľmi pomaly. Ryby s hmotnosťou nad 10 dekagramov možno po kulinárskej úprave pokladať za pochúťku. Karas sa často používa ako nástraha na lov šťuky a sumca.
* Plemenárska práca hospodárskych zvierat smeruje k všestrannému zvyšovania ich úžitkovosti a plemennej hodnoty. Vlastná plemenárska činnosť je účelným priparovaním zvierat. Ak párime medzi sebou jedince rovnakého plemena, hovoríme o čistokrvnej plemenitbe. Keď sa pária zvieratá rôznych plemien, ide o kríženie. K metódam čistokrvnej plemenitby patrí osvieženie krvi a líniový chov.
Autor: po
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.