priezvísk obyvateľov. Holubia tematika sa často vyskytuje v ľudových piesňach, porekadlách a v literárnej slovesnosti.
Postavenie holuba medzi malými hospodárskymi zvieratami je trochu zvláštne. Nemôžeme ho jednoznačne zaradiť medzi úžitkové druhy, ale ani celkom do skupiny okrasných vtákov, kam patria niektoré plemená hrabavej a vodnej hydiny či bažantov. Význam holubov spočíva v tom, že prinášajú hospodársky úžitok, pričom majú mimoriadne pekný exteriér. Sú domestikované, krotké, a predsa si zachovali samostatnosť a schopnosť divých vtákov - prekonávajú i veľké vzdialenosti pri lete za pevným cieľom.
Keďže väčšina plemien dobre lieta, mnohé nachádzajú potravu aj mimo dvora. Zalietavajú prevažne do polí, kde zbierajú semena burín a zrná, ktoré zostali po sejbe na povrchu pôdy. Nehrabú, takže ich poľnohospodári nemôžu považovať výlučne za škodcov.
Niektorí chovatelia sa zameriavajú na hospodárske využitie holubov a ich vysokú reprodukčnú schopnosť. Úžitkový pár dokáže ročne vyviesť 10 až 16 mláďat, ktoré dosahujú v jatočnej zrelosti od 500 do 1 200 gramov, v závislosti od plemennej príslušnosti. Ak počítame napríklad s desiatimi odchovanými mláďatami od jedného páru, pričom holúbä váži minimálne 500 gramov, takýto pár vyprodukuje 5 kilogramov diétneho mäsa v živej hmotnosti. Čo do výživy a chutnosti sa ich mäsu sotva vyrovná iný druh. Pozoruhodná je tiež rýchlosť rastu mláďat, keď uvedenú hmotnosť dosahujú už vo veku štyroch týždňov.
Ani holubí trus nevyjde nazmar, predovšetkým záhradkári oceňujú jeho kvalitu. Trus zalievajú vodou, získaný výluh ďalej riedia a využívajú na zálievku alebo ako hnojivo na list.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.