s psychológom Mgr. Martinom Čižmárikom
In: Príčinou jesennej depresie je, že v tomto období sa u nás mení vnútorný rytmus. Práve nervozita a nedostatok svetla vedie k nespavosti a k striedaniu nálad. Na nadobudnutie vnútornej rovnováhy sú vynikajúce prechádzky po jesennej prírode, či obklopiť sa veselými farbami, kvetmi...
Out: Myslieť si, že mať depresiu je tzv. "módna" záležitosť. Depresia tu bola vždy, len sa o nej toľko nerozprávalo, resp. sa ututlávala a ľudia trpiaci touto poruchou sa skrývali a tajili svoje problémy.
In: Chodiť do spoločnosti a zabávať sa s priateľmi, pretože vtedy človek nemá toľko času zapodievať sa ´čiernymi´ myšlienkami.
Out: Riešiť problémy spojené s depresiou užívaním alkoholu, prejedaním sa, samotou a nahováraním si, že s jeseňou musí depresia zaručene prísť.
In: Športovať. Dostatkom pohybu sa totiž zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
Out: Domnievať sa, že depresia je prejavom slabosti človeka a môže si za to len sám.
In: Ak je málo slnka, je aj málo dobrej nálady. Nedostatok slnečného svetla totiž zvyšuje produkciu hormónu melatonínu, ktorý môže za malátnosť a ospalosť. Vtedy máme aj zvýšenú chuť do jedla - predovšetkým na mastné a sladké. Radšej si však dajte čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré sú zdrojom vitamínov a podporujú obranyschopnosť nášho tela.
Out: Pozerať sa na depresívneho človeka ako na "nenormálneho", ktorý nevie, čo so sebou, je lenivý, nič nerobí, menia sa uňho nálady a v podstate si len "vymýšľa".
In: Depresia sa nedá ovládnuť len vlastnou vôľou. Je to porucha psychiky, ktorá je spôsobená nerovnováhou biochemických procesov v mozgu, poklesom množstva serotonínu, chemickej látky, ktorá reguluje náladu. Preto je in dať si poradiť odborníkom. Psychoterapia a antidepresíva sú dnes na vysokej úrovni.
In: Štatistiky uvádzajú, že v južných krajinách, kde je slnečných dní viac, túto sezónnu poruchu, ktorá začína na jeseň a končí sa na jar, nepoznajú. Preto by sme nášmu organizmu mali dopriať čo najviac slnečných lúčov, napríklad počas dlhých prechádzok.
Out: Zamieňať si smútok s depresiou. Smútok prežíva občas každý z nás. Zamyslieť by ste sa však mali pri dlhodobejšom smútku. To je obyčajne jeden z príznakov.
In: Príznaky sezónnej afektívnej poruchy si možno aj vsugerovať. Najlepšou prevenciou proti depresii je svetlo, zdravé jedlo, masáž, sauna... Všetko, čo nám robí dobre. A ešte jedna rada: Neľutujte sa!
Out: Myslieť si, že každý smútok musí viesť k depresii. Práve naopak, dôležité je dopriať si množstvo príjemných impulzov a zamestnať svoj mozog príjemnými vecami.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.