pre každú miestnosť v byte. V kuchyni je najdôležitejšie osvetlenie pracovnej plochy. Celú miestnosť potom doplní lampa s guľovým alebo dáždnikovým tienidlom, vsadená kompaktnou žiarivkou. Táto v porovnaní s obyčajnou žiarovkou šetrí až 80 percent energie. Na každom mieste, kde sa svieti priemerne aspoň 1 hodinu denne, sa vyplatí inštalovať túto úspornú žiarivku. Rovnaké osvetlenie ako 60 wattová žiarovka poskytne kompaktná žiarivka s príkonom 15 W, sto wattovú žiarovku nahradí 23 wattová žiarivka. Je pravda, že kompaktné žiarivky sú o niečo drahšie, ale vďaka nižšiemu účtu za energiu sa onedlho vyplatí. Svietidlo s úspornou kompaktnou žiarivkou je vhodné umiestniť aj do predsiene a chodby. Chodba by nemala byť menej výrazne osvetlená ako miestnosti, ktoré spája.
Osvetlenie obývačky má navnadiť predovšetkým príjemnú atmosféru, preto je dôležitý vzhľad a tvar svietidla. Na nižších stropoch odporúčajú odborníci úsporné žiarovky teplého, bieleho odtieňa. Bodové svetlá sú vhodné k nasvieteniu detajlov, dotvárajúcich celkový vzhľad izby.
V detskej izbe je prvoradá účelnosť a dostatok svetla na písacom stole. Ideálne sú polohovateľné lampičky na opačnej strane stola než je ruka dieťaťa, ktorou píše. V spálni je vhodné osvetľovať tie priestory, ktoré skutočne potrebujú svetlo. Zbytočné a drahé je čítanie pri lustri na plafóne, keď je vhodnejšia lampička s jednou žiarovkou.
Úspory prinášajú tiež vhodne zvolené farby stien. V obývačkách sú to svetlejšie farby s vyšším stupňom odrazu svetla. Napríklad biela farba odráža 80 percent svetla (tmavozelená 15 percent). Úlohu hrajú aj farby doplnkov. Čím sú tmavšie, tým menej svetla odrážajú. Pri rozumnom uvažovaní sa dá rozjasniť celá domácnosť pomocou svetla, jeho umiestnenia a farieb stien, nábytku a doplnkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.