dovážať len syry a mlieko z Poľska a naopak väčšími exportmi si teraz slovenské mliekarne dokážu riešiť aj veľké problémy na vlastnom tuzemskom trhu.
Na Slovensku totiž aj naďalej dochádza k veľkým poklesom spotreby a veľkoobchodné reťazce sa zasa snažia ceny mliečnych výrobkov držať na nižších úrovniach. Z vlaňajšej stratovosti v objeme okolo 750 miliónov Sk sa mliekarne tento rok ešte nedostanú. Podľa predsedu Slovenského mliekarenského zväzu Jána Blcháča opäť vykážu červené čísla, avšak exporty ich ekonomiku významne vylepšujú. "Exporty po rozšírení EÚ nám pomáhajú. Už pred májovým vstupom sme síce mohli bez cla vyvážať do západnej Európy napríklad syry, avšak teraz to platí už aj pre kyslomliečne výroby, smotany či maslo. Do zahraničia vieme predávať za vyššie ceny," hovorí Blcháč. Podľa neho je však nízka spotreba a ceny na Slovensku stále problémom. Mliekarne sa nevyhnú ďalšej reštrukturalizácii s tým, že to možno bude smerovať aj k úplnému zatvoreniu niektorých fabrík.
Za prvých osem mesiacov tohto roka totiž slovenské mliekarne na domácom trhu predali konzumného mlieka až o 16 % menej ako za rovnaké obdobie vlaňajška, predaj kyslomliečnych výrobkov i syrov poklesol zhodne o 8 % a masla až o 22 %. Viac dokázali predať iba smotany, a to o 11 %. To, že by ich o trhové pozície pripravili zahraniční konkurenti Blcháč odmieta, pretože v posledných mesiacoch významnejší menší rast zaznamenali len dovozy z Poľska. Vďaka exportom pritom mliekarne dokážu naďalej vyrábať skoro toľko ako vlani. Nákup surového kravského mlieka za prvých osem mesiacov tohto roka poklesol len o 35 miliónov litrov na 640 miliónov litrov. Blcháč sa ale obáva, že počas zimných mesiacov by mohli slovenskí chovatelia využiť vyššie ponuky na výkup surového mlieka zo zahraničia. Potom by bolo mlieka málo. "Poľnohospodári si ale musia uvedomiť, že ceny výkupu sa v celej EÚ postupne vyrovnávajú, a to, že teraz im môže zahraničie ponúknuť vyššie ceny je len prechodný jav. Ak budú chcieť svoje mlieko neskôr predávať opäť slovenským mliekarňam, môže sa ale stať, že niektoré fabriky nedostatky medzitým položia na kolená," upozorňuje Blcháč. Zatiaľ sa surové mlieko podľa neho zo Slovenska vyváža len v malých množstvách hlavne do Českej republiky, Talianska či Maďarska. Ak ale v zimnom období pri slabšej dojivosti nastane v celej Európe o mlieko väčší boj, tak snahy o vývozy môžu významne vzrásť. Zatiaľ sa na Slovensku kupuje liter kravského mlieka za 9,20 až 9,60 Sk, pričom európsky priemer je vyšší len o 1 až 1,5 Sk. Ceny sa podľa Blcháča úplne vyrovnajú už zhruba za rok.
Voči slabšej spotrebe mlieka na Slovenku môžu mliekarne podľa Blcháča bojovať hlavne inováciami produktov a treba znižovať aj náklady. Pomôcť môžu však aj podporné programy EÚ na vývoz výrobkov do tretích krajín a svoj význam majú aj programy dotovaného predaja mlieka na školách, ako aj dotovaného predaja sušeného mlieka do iných potravinárskych odvetví. Na Slovensku však program predaja mlieka na školách, ktorý má nielen ekonomický ale aj zdravotný význam, opäť stojí. Pred vstupom do EÚ štát dotoval predaj jedného litra spracovaného mlieka 8 korunami, teraz sa o systéme podpory na pôde Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR zatiaľ len rokuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.