Korzár logo Korzár
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Na peniaze nepozerali, v opačnom prípade by doma neostal ani jeden

Niet pochýb, že na tento extraligový ročník sa bude v našich končinách ešte dlho spomínať. Lockout v zámorskej NHL privial späť na rodnú hrudu aj

slovenské hviezdy a hviezdičky pôsobiace v zámorí. Divák v krajine pod Tatrami, ale ani v ďalších štátoch Európy si ťažkať nemôže. Štrajk znamenal nepochybne zvyšovanie kvality a atraktivity nejednej ligy starého kontinentu. Veď v Európe je už dnes vyše 200 hráčov, inak hrajúcich za oceánom, a pribúdajú ďalší a ďalší. Aj našej extralige, či dokonca v prvej lige. Aspoň jeden zápas doma odohrali: Višňovský (Slovan), Gáborík, Demitra Marián Hossa (Trenčín), Zálešák, Pálffy (Skalica), Suchý (Poprad), Bicek, Nagy, Štrbák (Košice), Cibák (L. Mikuláš), Országh, Zedník (Zvolen), Ronald Petrovický (Žilina), Somík (Martin). Handzuš sa už dohodol so Zvolenom, len čaká, kým bude celkom fit. Pravda Slováci, ďalší dali prednosť Česku, či Švédsku a hviezdy ako Šatan, či Bondra sa ešte ani nerozhodli.

Mnohí ďalším Slovákom zazlievajú, že sa nezachovali rovnako ako Česi, lebo u susedov mala vlasť jednoznačne zelenú. Nájdu sa však i takí, čo celkom nechápu rozhodnutie našich hráčov, ktorí pred lukratívnejšími ponukami a kvalitnejšími ligami uprednostnili volanie domova. Ozaj, položme si otázku: Čo vlastne môžu Slováci z NHL hrajúci v ST extralige stratiť a čo naopak získať tým, že sa rozhodli obliecť dres niektorého z našich klubov, hrať v našej najvyššej súťaži? Sondovali sme preto medzi samotnými aktérmi, ktorí sa stali magnetmi jednotlivých stretnutí u nás a veru viacerí nachádzali jednoznačné odpovede veľmi ťažko. No predsa len prevážil dobrý pocit z rozhodnutia ostať tam, kde ma hokejovo vypiplali, dali možnosť predviesť svoj talent.

Ľubomír Višňovský: Ak sa nechcete stratiť v priemere, musíte makať

Obranca Los Angeles Kings Ľubomír Višňovský sa nahlas zamýšľa nad tým, aké sú pozitíva a negatíva jeho rozhodnutia stráviť lockout na Slovensku v bratislavskom Slovane.

"Ťažko sa o tom hovorí, porovnáva. Naša súťaž je určite pomalšia ako NHL, skrátka, tu sa preferuje celkom iný štýl hry. Na druhej strane tu hráč získa väčší prehľad, lebo viac musí tvoriť s pukom, na širšom klzisku ste donútení viac používať hlavu. Na druhej strane máte na všetko viac času. Od hráčov, ktorí sa vrátili z NHL, chce každý, aby boli na ľade neprehliadnuteľní. No zase nie je to také jednoduché presadiť sa, lebo každý vie korčuľovať, hrať hokej. Súper si vás stráži pozornejšie. Ste donútení makať, aby ste sa nestratili len v priemere. Tu neplatí: ja som hráč z NHL, tak ma všetci pustite, ja mám prednosť. Ak pôjdete v stretnutiach naplno a popritom si k obligátnym tréningom ešte pridáte, výkonnosť by nemal klesať," verí Ľubomír Višňovský, že po návrate za oceán bude pripravený rovnako dobre, ako keby namiesto slovenskej extraligy hrával najvyššiu súťaž vo Švédsku, Fínsku či Rusku. On sa však už dávno predtým, ako 15. septembra vstúpil do platnosti štrajk, rozhodol pre Slovan.

"Chcem pomôcť klubu, v ktorom som toho toľko prežil. Slovan nemá ďalších hráčov z NHL, teda aspoň zatiaľ. Dúfam, že ku mne pribudne Miro Šatan. Ešte v lete som si povedal, že pomôžem ,a zatiaľ nerozmýšľam o tom, že by som mal ísť niekde inde," nechystá sa zatiaľ zodvihnúť "kotvy" a zaparkovať v lukratívnejšom prístave. Mimochodom v Bratislave ho neplatí len klub, ale aj BMW.

Marián Hossa: Ani tu to nie je žiaden lážo plážo, veď stále vás niekto osekáva

V uplynulom ročníku NHL patril Marián Hossa medzi najproduktívnejších hráčov, v základnej časti nazbieral úctyhodných 82 bodov. V tíme ottawských senátorov, v ktorom pôsobí aj ďalší Slovák Zdeno Chára, sa už automaticky spoliehajú na Mariánove góly a asistencie. Po tak produktívnom hráčovi by radi siahli asi kdekoľvek na svete. Marián by si mohol isto vyberať, no od žiadnu selekciu nerobil. Zotrval v Trenčíne, v ktorom s hokejom začínal. Uvedomuje si však, že táto voľba môže mať svoje plusy aj mínusy.

"Pre nás je dôležité byť aj počas štrajku v tempe. V slovenskej extralige je tých zápasov chvalabohu dosť. Získať môžeme dosť, už len preto, že tu sa na vás všetci sústredia. Pomaly niet zápasu, v ktorom by na mne neviseli dvaja, traja hráči. Nie je to žiadne lážo-plážo, ak chcete ukázať, že viete viac ako iní. Riadim sa teda tým, že všetko zlé je na niečo dobré, tu vás stále niekto osekáva , keď prídem do Ameriky, tak zažijem to, čo som už zažil. To bolo vtedy , keď som zo Slovenska, kde mi súper nedal dýchať, prešiel do prostredia, v ktorom si ma zďaleka tak nevšímali. Ale ťažké je porovnávať neporovnateľné. V NHL je to o fyzickom nasadení, tu skôr o kombinácii," vraví nateraz ťahúň Dukly.

Marián si nemyslí, že by mal po prechode zo širšieho na užšie klzisko nejaké problémy. "Práve naopak. Mne sa hrá na menšom ľade lepšie. Ale neviem, kedy sa naň dostanem," prehodil, narážajúc na to, že lockout bude možno trvať celú sezónu, lebo signálov, ktoré by svedčili o opaku, niet. "Zmluvu v Trenčíne mám podpísanú. Platná je až do momentu, kým sa nezačne hrať v Amerike, tak uvidíme, kedy a či vôbec v tejto sezóne sa tak stane."

Marián Gáborík: Chcem si vychutnávať hokej a budovať sebavedomie

Marián Gáborík začal v najvyššej slovenskej súťaži sezónu aj pred rokom. To keď ešte s Minnesotou Wild nemal podpísaný nový kontrakt. Vyčkával na Slovensku, bol v drese trenčianskej Dukly centrom pozornosti a spoločne s agentom licitoval s vedením divochov, tak aby sa nový kontrakt čo najviac priblížili jeho predstavám. Teraz je Gáborík doma pod hradom Matúša Čáka opäť, no už nie ako jediný "Američan".

"V zámorí sa nehrá, no ja sa snažím byť vo forme tak, aby som bol schopný v priebehu niekoľkých dní naskočiť do kolotoča v NHL, ak by sa predsa len rozkrútil. Popritom si chcem hokej vychutnávať ako najlepšie viem, mať z toho čo robím radosť. Isteže, môžete aj stratiť, ale rovnako aj získať. Čo? Trebárs budovať sebavedomie, lebo v slovenskej extralige si môžete dovoliť viac ako inde. Pre nás je dobré, že sme dosť vyťažení, na ľade trávime veľa času. Takto si strážite aj svoju kondičku. Určite sa tu viac nakorčuľujeme, popritom si musíte zvyknúť na to, že máte pri sebe nejaký tieň, lebo súperi hráčov z NHL registrujú viac ako dosť," poznamenáva Gáborík, ktorý zo svojho príjmu vyčlenil milión dolárov na stavbu zimného štadióna pre mládež v Trenčíne.

Slováci, ktorí dali zelenú domovine, prichádzajú o nemálo peňazí. V Rusku, či Švédsku, vo Švajčiarsku, ale vlastne v hociktorej európskej lige by k nim boli štedrejší. Hviezda Minnesoty v tejto súvislosti len s úsmevom konštatovala: "Dres Trenčína neobliekam kvôli peniazom. Keby boli tie pre mňa teraz prvoradé, tak hrám niekde úplne inde. Keď som sa rozhodol pre Duklu, tak som finančný aspekt dal niekde do úzadia."

Martina Štrbáka vytáča simulovanie, keď sa hráči váľajú po ľade

Obranca Pittsburghu Penguins Martin Štrbák chcel pôvodne sezónu začať v extralige ibaže českej - v Karlových Varoch. Keďže však s manželkou očakávajú druhý prírastok, rozhodol sa odchod z východu oddialiť. Zmluvu s Karlovými Varami zrušil, no netvrdí, že v Košiciach zotrvá dlhšie ako znela dohoda, teda do konca októbra.

"Pôsobenie v Košiciach beriem ako každé iné. Všade si musíte odviesť svoju robotu. Nateraz je pre mňa podstatné, že som doma, že si môžem užívať rodinu. V porovnaní s tým, keď ste niekde vo svete, je to predsa len uvoľnenejšia. Aj do hokeja mám väčšiu chuť. Tu totiž nehráte pod takým tlakom, v takom strese, ako trebárs v Amerike. Tým nechcem povedať, že zo seba vydáte menej, veď každý si uvedomuje, čo sa od neho očakáva a podľa toho sa musí zariadiť," vraví prešovský odchovanec, podľa ktorého lockout podal aj slovenskej extralige pomocnú ruku.

"Pozrite sa, koľko hráčov sa vrátilo domov. Kvalite hokeja u nás to nemohlo ublížiť, práve naopak. Niektoré zápasy sa hrajú vo vyššom tempe ako to bolo zvyčajne. Aj kvôli hráčom z NHL je to niekedy "vyhecovanejšie", do hľadísk prichádza viac ľudí, takže slovenský hokej len získal. Aj mnoho hráčov má motiváciu navyše, keď hrá proti nám. Ja však vidím aj negatíva, niečo tým, že ste doma, strácate. Naša súťaž je zvláštna, čo sa týka posudzovania čistoty a nečistoty hry. Veľa sa fauluje, no zároveň aj simuluje. S tým, čo tu, som sa už dávno nestretol. V extralige je veľa "hercov", hráči sa tu váľajú po ľade, držia za hlavy. Poviem vám, to na teda vytáča. Veď to nie je normálne. Hokej bolí, neviem kto do toho nášho vniesol prvky z futbalu. A rozhodcovia im na to teátro neraz naletia," nechápavo krúti hlavou dlhoročný slovenský reprezentant.

Jiří Bicek kvituje, tu si vraj môžete cibriť techniku

Útočník New Jersey Devils Jiří Bicek hrá doma v rodných Košiciach - po siedmych rokoch. Dokonca aj iných hráčov v lete nabádal, aby sa počas štrajku "netúlali" po Európe, ale oživili našu extraligu.

"Aj v živote je to tak, že niečo môžete stratiť a niečo zase získať. Z pohľadu hráča je isté, že tu je ten hokej postavený na iných prioritách. Prejav je technickejší, aj keď aj v NHL sa nájdu mužstvá, ktoré presadzujú viac európske poňatie hry. Tu si máte možnosť cibriť techniku, v Jersey by vám vymýšľať nedovolili. Keď sa vrátim do Ameriky, budem vám vedieť povedať, čo som aj niečo stratil. Ale nepredpokladám to, ak aj v tréningoch pôjdem na sto percent, lebo v zápasoch som vyťažovaný dosť. To isté sa týka aj ďalších hráčov, ktorí sa vrátili spoza oceánu. Ani jeden to nemá jednoduché. Na Pálffyho, Hossu, Zedníka, vždy súper najviac striehne, dáva si pozor, lebo vie, že od nich hrozí najväčšie nebezpečenstvo. Čo tak pozorujem, podľa mňa je extraliga kvalitnejšia ako pred siedmymi rokmi, vôbec by som našu súťaž nepodceňoval a nezatracoval," prezentoval svoj názor odchovanec Košíc, ktorému o peniaze vôbec nešlo. Vie, že hráči v NHL zinkasujú viac ako tí na starom kontinente, no aj tak je veľký rozdiel, v akej krajine skončíte.

"Nedá sa to porovnať. Aj v Európe by ste hocikde dostali viac, lenže ak sa má niekto rozhodnúť pre Slovensko, tak to nemohol brať do úvahy. Vrátili sme sa domov, podľa mňa pomohli extralige, klubom, v ktorých sme vyrastali. Dnes sa chodia na Gáboríka či Demitru pozrieť žiačikovia, vidia čo títo hráči dokázali, kam to dotiahli. Začnú si skúšať i finesy a časom nám možno vyrastú ďalšie hviezdy, ktoré budú rešpektovať aj v NHL."

Ladislav Nagy sa bojí, aby nestratil pozíciu vo Phoenixe

Veľa nechýbalo a Košičan Ladislav Nagy by dnes namiesto slovenských divákov bavil tých v Česku. S Karlovými Varmi dokonca útočník Phoenixu Coyotes podpísal kontrakt, no z rodného hniezda našťastie nevyletel. Odkázal len do "kúpeľov", že z rodinných dôvodov zotrvá v Košiciach. A že sa tak nestalo preto, že by ho doma preplatili, na to môžete vziať jed. Lebo aj on hrá v Košiciach za toľko čo Štrbák, či Bicek. A na Slovensku by ste našli aj štedrejšie platených hokejistov, ktorý v NHL nikdy nehrali. Z tomto smere vlastne treba sňať klobúk pred tými, ktorí sa aspoň v čase pôsobenia na našich klziskách nepozerali na svoje kontá. Jedným z nich je aj "Nége", inak totiž Lacovi z Amerike nepovedia.

Nagy priznáva, že finančne tu stráca, rovnako ako ďalší, no predsa sú momenty, kvôli ktorým mu extraliga pasuje do karát. "Viete, že na jar som podstúpil operáciu ruky. Svetový pohár ukázal, že pri väčšej záťaži som ju cítil. V zámorí sa nehrá v rukavičkách, ktovie ako by sa ruka správala. Tu ju predsa len môžem šetriť. Plusom je i to, že som doma. Viem si nájsť čas na kamarátov," vyratúva rodák zo Šace výhody pôsobenia v HC. "Som rád, že po čase môžem hrať pred zrakmi košických fanúšikov. Pred dvoma rokmi som ich asi nepotešil, keď som s Coyotes predĺžil zmluvu hneď po jedinom extraligovom zápase v Spišskej Novej Vsi a odletel do Phoenixu. Z domáceho vystúpenia, tuším proti Martinu, nebolo nič. Tak teraz tých zápasov môže byť podstatne viac. A ak sa NHL nezačne ani po novom roku, a vyzerá to tak, že sa ľady pri rokovaniach majiteľov klubov a hráčskej asociácie netopia, tak budem na Vianoce doma. A to je pre mňa udalosť. Sedem rokov som nemal taký Štedrý večer ako by som si želal. Tak sa zrejme dočkám," našiel ďalšie pozitívum košickej misie. Predsa len však tvrdí, že niečo v týchto dňoch stráca, alebo aspoň stratiť môže. "Tak dlho mi trvalo, kým som si vo Phoenixe vybudoval pozíciu, výkonmi sa dostal do elitnej prvej päťky a teraz sa nehrá. Bojím sa, aby som o tvrdo vybojovanú pozíciu neprišiel."

Koľko by zarábali vo svojich zámorských kluboch v sezóne 2004/2005

Pavol Demitra (St. Louis Blues) bez zmluvy , naposledy 6,5 mil USD

Marián Hossa (Ottawa Senators) 3,5 mil. USD

Marián Gáborík (Minnesota Wild) 2,9 mil. USD

Ladislav Nagy (Phoenix Coyotes) 2,1 mil USD

Ľubomír Višňovský (Los Angeles Kings) 1,8 mil USD

Martin štrbák (Pittsburgh Penguins) 0,55 mil USD

Jiří Bicek (New Jersey Devils) 0,5 mil USD

Poistky si platia hráči

Dve až tri percentá zo svojho prímu vynakladajú hokejisti v zámorí na poistky. Trebárs u Mariána Gáboríka to činí na sezónu takmer 60 tisíc dolárov. Aj v čase lockoutu si však hráči vo vlastnom záujme poistky platia presne tak, ako keby bola súťaž v plnom prúde. Ak by sa medzitým niekto z nich zranil v európskom klube a nemohol by povedzme od začiatku januára v prípade ukončenia štrajku nastúpiť za svoj zámorský klub, poisťovňa mu bude vyplácať plat podľa platnej zmluvy. Na naše pomery horibilné sumy ale nevyprázdňujú kasy naši klubov. Poistky si hráči platia samy, týka sa to aj v Košiciach pôsobiaceho tria Nagy, Bicek, Štrbák. Podľa dostupných informácií len Ronaldovi Petrovickému, hráčovi Atlanty uhradila poistku extraligová Žilina. Kluby, v ktorých pôsobia viacerí hráči z NHL by to finančne vyšťavovalo a hráči to zrejme pri rokovaní o podmienkach brali na zreteľ. Nie všade však hráči boli ochotní vziať poistky na svoje triko. Švéd Daniel Alredsson sa chcel vrátiť do Elitserien, no vo Frolunde mu odmietli platiť mastnú poistku, takže z návratu domov nebolo nič.

Kanadské bodovanie po 14. kole

1.Marián Gáborík Trenčín 14 10 15 25

3.Marián Hossa Trenčín 13 11 8 19

17.Jiří BicekKošice144711

42.Ladislav Nagy Košice5347

44.Ľubomír VišňovskýSlovan11347

70.Martin ŠtrbákKošice10145

(Vysvetlivky: Poradie, hráč, klub, zápasy, góly, asistencie, body)

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 861
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 683
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 110
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 056
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 795
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 571
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 507
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 437
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 385
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 252
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Malá obec nesmie spustiť privatizáciu vodární. Prokurátor vidí ovocie otráveného stromu

Starosta porušil štyri zákony, majetok dediny predáva i kupuje.

Starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

Podklad, listy, konáriky, penetrácia, asfalt. Aj tak opravujú košické chodníky

Firma: Stáva sa, nevadí. Mesto, vedúca, poslanec: Môže byť problém.

Firma odmieta, že by nečistoty pod penetračnou vrstvou ovplyvnili kvalitu a životnosť chodníka.
Ilustračné foto.

Na boj proti korone dali závratnú sumu. NKÚ: Starosta pochybil

Okresný úrad rozhodol, že aj tak vyše 140-tisíc eur Markušovciam preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop