za jeho stranu už vyše dva roky "kope" v slovenskom parlamente. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, odchod z Markízy neznamenal, že skončila v šoubiznise. Ako sa nám priznala, niekedy má pocit, že v ňom zostala aj pri pôsobení v politike.
"Parlament je tiež dobrý šoubiznis... V oboch týchto povolaniach ste pod drobnohľadom verejnosti. Rozdiel je asi len v tom, že aj keď sa nám v Lampárni podarilo vyriešiť problémy ľudí, nikdy by som nemohla zmeniť zlý zákon. A teraz tú možnosť mám. Sama vidím, že je rozdiel len kritizovať, hoci to z televíznej obrazovky vyzeralo dosť hrdinsky, ako tvoriť zákony. Vtedy som mohla len dúfať, že si tú reportáž pozrie niekto kompetentný a pokúsi sa aj na základe toho opraviť zlý zákon."
Kým v Lampárni mohla pomôcť konkrétnym ľuďom, v NR SR môže byť paradoxne užitočnejšia celému slovenskému národu. Sama však prišla na to, že popularita z televíznej obrazovky, hoci bola pre ňu veľmi príjemná, jej v politike veľmi nepomôže.
"Keď som sa stala poslankyňou, stratila som mnoho obdivovateľov... Bežní ľudia nemajú politiku radi a každý z tejto 'branže' je pre nich stelesním zla, v lepšom prípade majú pocit, že tam idete s nejakými bočnými úmyslami."
E. Černá dúfa, že svojím doterajším pôsobením v parlamente presvedčila aj neprajníkov, že jej pohnútky pre vstup do politiky boli vyložene čisté. Najviac ju potešilo, že sa aj vďaka jej iniciatíve podarilo presadiť niekoľko dobrých zákonov, medzi ktoré podľa nej patria zákon o rodine alebo o dani z príjmov, ktorá upravila podmienky pre živnostníkov. Nevýhodou však podľa nej je to, že sa musí prispôsobiť rozhodnutiu väčšiny.
"Tá politika je podstatne viac unavujúca, človek stretáva rôznych ľudí, ktorí naňho rôzne 'energeticky' pôsobia. Nemôžete sám, keď máte chuť s niečím skoncovať, nie je to také jednoduché. Lenže ja si musím povedať, že mám za sebou minimálne tých 80 000 preferenčných hlasov od ľudí, čo mi verili. Je to stále o väčšej zodpovednosti, ako to bolo v televízii."
Poslankyňa Černá našla aj ďalší rozdiel medzi jej súčasným a terajším povolaním.
"Šoubiznis bol trochu lepší, lebo to, aký budete mať plat, závisí predovšetkým od vašich schopností a sledovanosti konkrétnej relácie. V politike to neplatí... Ak vás zaujíma plat, odchodom z Markízy som si neprilepšila, no zas ani nepohoršila. Ako poslankyňa mám porovnateľný plat, ako keď som bola v Lampárni, no zas sa nemusím obávať čísel sledovanosti."
Aj neúspech vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) spôsobil značné ochladnutie vzťahov medzi lídrom kandidátky ANO Jozefom Heribanom a Evou Černou. Hoci tá získala siedmy najvyšší počet hlasov zo všetkých slovenských uchádzačov o miesto europoslanca, medzi štrnástku "vyvolených" sa napokon vtesnali aj tí kandidáti, ktorí nezískali ani polovicu z jej preferenčných hlasov.
"Brala som to ako prirodzenú tragédiu, že síce dostanete veľké množstvo hlasov, avšak do EP sa nedostanete, lebo strana potrebuje ešte 35 stotín percenta na prekročenie hranice zvoliteľnosti. Žiaľ, naša voľba lídra bola zlá a nakoniec sa to ukázalo vo výsledkoch. Počúvala som to takmer od každého, s kým som prišla do kontaktu. Škoda, vedela som si predstaviť, ako by som sa vyšantila v tom ženskom výbore. Ale zasa sa nájde aj ďalšia skupina ľudí, ktorá mi hovorí, že som prospešnejšia tu."
Vzťahy s Jozefom Heribanom, ktoré sa teraz dajú označiť za ozbrojené prímerie, vyústili do toho, že sa musel meniť zasadací poriadok v NR SR. Hoci košická rodáčka očakávala, že si od nej odsadne J. Heriban, keďže ten sa nemal k činu, urobila tak ona, pričom teraz je jej susedkou kolegyňa z ANO Beáta Briestenská.
"Problém som vyriešila tak, že som si od neho odsadla. Z Beáty vyžaruje pozitívna energia a aspoň ma viac naučí porozumieť počítačom."
Černej sa už pred voľbami nepozdávalo, že Heriban sa aj napriek hlasovaniu Predsedníctva ANO stal lídrom kandidátky, na čo tá našla len jedno slovo pätolízač... Momentálne však už nemá veľkú chuť to rozoberať.
"Sú ľudia, na ktorých nie je dobré zbytočne strácať svoju energiu tým, aby ste na nich mysleli... Radšej budem všetkým želať všetko najlepšie."
Eva Černá pomaly už myslí na to, čo bude robiť po skončení svojho funkčného obdobia v NR SR.
"Občas mi napadajú predstavy, že v roku 2006 s tým všetkým 'praštím'... Lenže potom sa prejdete po Slovensku a úplne neznámi ľudia vám hovoria, aby ste tam boli naďalej, lebo vraj ich dobre zastupujete. Aj tej energie mi už ubúda, ale bude to závisieť od rôznych okolností."
Predpokladá však, že zrejme bude hľadať uplatnenie mimo politiky alebo sveta médií. K jej rozhodnutiu možno prispeje aj kvalita medziľudských vzťahov.
"Predpokladala som, že vzťahy nebudú vždy ideálne, no to, čo občas prežívame, je na môj vkus príliš..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.