doteraz. Posilňuje sa tým úloha straníckych centrál. Za tento návrh Tibora Cabaja (HZDS) hlasovali aj poslanci SDKÚ, hoci koalícia sa dohodla, že bude proti.
Poslanec ANO Ľubomír Lintner tvrdí, že schválenie tejto novely úplne poprie pôvodný zámer, aby mali občania možnosť viac ovplyvniť to, kto sa stane poslancom. Hlasovanie klubu SDKÚ si nevie vysvetliť.
Gyula Bárdos (SMK) povedal, že na koaličnej rade sa jednohlasne zhodli, že návrh nepodporia, "lebo ide proti programovému vyhláseniu vlády".
Poslanec SDKÚ Peter Miššík povedal, že hlasovali spontánne a hovoriť dnes o koaličných dohodách "po tom, čo sa deje, tak myslím si, že na tieto hlasovania má vplyv aj to, čo sa udeje v predchádzajúcich hlasovaniach". O žiadnej dohode HZDS a SDKÚ nevie.
Miššík obhajuje Cabajov návrh aj tým, že máme pomerný volebný systém. "Tak poslancami sa stávajú nie tí, ktorí sú výnimoční, ale tí, ktorí sú straníci." Aj preto by mala mať aj strana možnosť navrhnúť náhradníka.
Predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že ak by Cabajova novela "mala byť problémom a vniesť nejaké napätie do vládnej koalície, alebo nebodaj vyrušovať občanov z toho, že si strany chcú posilniť svoje postavenie", tak poslanci SDKÚ návrh nakoniec nepodporia.
Novelu do druhého čítania posunuli aj nezávislí poslanci, ktorí podporujú SDKÚ, Smer a KSS. Za hlasoval aj jeden poslanec ANO.
MEDZITITUL: Čo by priniesol Cabajov návrh
Novela zákona o voľbách do Národnej rady, ako ju navrhol Tibor Cabaj z HDZS, má zmeniť spôsob nastupovania náhradníkov za zvolených poslancov, ktorí sa stanú členmi vlády, vzdajú mandátu alebo si ho z iných dôvodov neuplatňujú.
Cabaj navrhuje, aby si strany mohli svojvoľne určiť náhradníka bez ohľadu na poradie, v akom sa ocitli na kandidátke po voľbách. Strana by mala iba prihliadnuť na odbornosť poslanca.
Do 1. októbra museli strany pri nastupovaní náhradníkov rešpektovať kvórum pre prednostné hlasy. Ak kandidát získal vo voľbách viac ako 10 percent preferenčných hlasov a získal ich najviac zo všetkých kandidátov, ktorí sa nestali poslancami, stal sa napriek poradiu na kandidátke prvým náhradníkom.
Koalícia na jar tohto roka navrhla nový volebný zákon a 10-percentné kvórum znížila na 3-percentné. Znamenalo to, že politická strana by mala menší manévrovací priestor pri nastupovaní náhradníkov. Kvórum 10 percent totiž spĺňal málokto (a v takom prípade si mohla strana vyberať náhradníka ľubovoľne), kým 3-percentné by spĺňalo viac kandidátov. Zákon vstúpil do platnosti 1. októbra tohto roku a za jeho prijatie hlasovala celá koalícia, aj HZDS.
To však ani nie po mesiaci platnosti návrhu zákona prišlo s jeho novelou a získalo podporu SDKÚ.
Autor: rk, sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.