poslanci SMK hlasovali s opozíciou za založenie Environmentálneho fondu. Dohodu o tomto postupe oznámil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda po rokovaní mimoriadnej koaličnej rady.
Návrh SMK spočíva v tom, že časť peňazí pre životné prostredie sa presunie mimo kontroly rozpočtu, ale celková suma sa oproti plánu nezvýši. Ďalšie rokovania už povedú ministri životného prostredia a financií László Miklós a Ivan Mikloš.
Analytik Tatra banky Róbert Prega je postojom ministra Lászlóa Miklósa prekvapený. "Keď považuje envinrofond za takú prioritu, že je ochotný sa preň zrieknuť iných výdavkov vo svojej kapitole, prečo to nepovedal hneď?" Pôvodne totiž minister Miklós o fonde hovoril len ako o poslaneckej iniciatíve, hoci úradníci jeho ministerstva u poslancov za prijatie zákona lobovali.
Minister Miklós včera síce súhlasil s tým, aby sa chýbajúce peniaze hľadali na jeho ministerstve, ale nie je spokojný s celkovým objemom peňazí pre životné prostredie. Odmietol podozrenia, že by mal v úmysle cez peniaze fondu pomáhať najmä obciam a malým mestám, kde žijú voliči SMK. "Povedzte, či pitná voda, alebo kanalizácia má národnosť! Jednoducho sa pomáha tým regiónom, ktoré nemajú možnosť dať do eurofondov projekty," povedal.
Koaliční partneri už ďalej nerozoberali vzájomné spory o tom, kto porušil koaličnú dohodu o rozpočte. Béla Bugár odmietol, aby bola obviňovaná SMK len preto, lebo sa mu nepodarilo presvedčiť poslancov strany. Podľa neho SDKÚ naopak podporila v parlamente návrh novely volebného zákona Tibora Cabaja z HZDS alebo náhradné výživné, ktoré znamená "niekoľko stomiliónovú sekeru".
Predseda KDH Pavol Hrušovský hovorí, že dôležitejšie než hľadať vinníka je vyriešiť problém s rozpočtom. Podľa premiéra Dzurindu je podstatné, že výsledkom hlasovania v parlamente je "potenciálna sekera" vo výške miliardy korún. Za dôležitú označil zhodu koalície, že deficit verejných financií nesmie prekročiť 3,4 percenta.
Autor: sp, ij
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.