"Osobne nie som zástancom unáhlených a častých zmien Ústavy SR. Aj v tomto konkrétnom prípade si myslím, že nie je dôvod, aby sme konali unáhlene," povedal včera Hrušovský po stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov. Premiér Dzurinda dodal, že ani jeho SDKÚ nezamýšľa predložiť takýto návrh na rokovanie koaličnej štvorky.
"Mohol by som to povedať úplne alibisticky - aspoň by som nemal tento problém," povedal prezident na okraj úvah niektorých koaličných poslancov, ktorí sa po prezidentovom vete šiestich zdravotníckych zákonov z dielne ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca vyjadrili, že kompetencie hlavy štátu by bolo treba zmeniť. Gašparovič poznamenal, že ani v jednom z 12 vetovaných zákonov nepostupoval politicky. Každé svoje veto podľa vlastných slov zdôvodnil legislatívnymi alebo technickými nedostatkami.
Traja najvyšší ústavní činitelia po schôdzke tvrdili, že sú so stretnutím spokojní. Hrušovský novinárov informoval, že sa dohodli na úzkej spolupráci v legislatívnom procese, ktorá by mala viesť k tomu, aby prezident vracal do parlamentu na opätovné prerokovanie čo najmenej zákonov. "Dohodli sme si ďalšiu spoluprácu, ako by sme dokázali zefektívniť našu spoluprácu, aby nedochádzalo k častým vráteniam zákonov," konštatoval šéf parlamentu. Dodal, že prezident ich informoval o dôvodoch, pre ktoré vetoval šesť zdravotníckych zákonov, ale aj ďalšie právne normy.
Gašparovič podľa vlastných slov odporučil predsedovi parlamentu, aby v konkrétnych prípadoch žiadal pri schvaľovaní jednotlivých právnych noriem aj príslušné vykonávacie predpisy, ak má ich existencia vplyv na platnosť zákona. "Som veľmi rád, že sme sa stretli, pretože sme si veľmi racionálne a jednoznačne povedali o tom, čo sme schopní spolu dodržiavať a kde máme určité názorové problémy, ktoré ale nie sú také, že by bránili našej spolupráci a že by sme jeden druhého atakovali," povedal prezident.
"Aj ja sa pripájam k názoru, že to stretnutie bolo užitočné," poznamenal premiér.
Podľa prezidenta Gašparoviča ostáva otvorená napríklad otázka postoja Slovenska k začatiu rokovaní medzi Európskou úniou a Tureckom. "Budeme sa snažiť pochopiť Národnú radu a rozhodnutie NR SR by malo byť tým výstupom vo vzťahu našich výrokov k Európe a k svetu," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.