vypukla aféra Kořistka, bolo zrejmé, že Česko tentoraz nečakajú len tri dni palcových titulkov a potom vyšumenie kauzy - ako obvykle. Obvinenie, že opozičná ODS sa pokúsila kúpiť hlas vládneho poslanca za 10 miliónov Kč, už nieslo v sebe silný potenciál otriasť politickým systémom.
Od počiatku bolo jasné, že na konci policajného vyšetrovania, ktoré spustilo oznámenie poslanca Kořistku, môžu stáť iba dve konzekvencie: 1. Najsilnejšia opozičná a vôbec česká strana, ktorú volí 30 percent ľudí, je korupčná. 2. Česká polícia bola dva-tri mesiace pred dôležitými (krajskými a senátnymi) voľbami zneužitá na kriminalizáciu opozície. Táto druhá možnosť vyplynula zo samotnej dôkazovej situácie; asistent predsedu ODS Dalík a lobista Večerek boli obvinení len na základe výpovede Kořistku a jeho ženy. Išlo teda o modelový prípad tvrdenia proti tvrdeniu, keď sa jednoducho - je to smutné, ale tak - nedá nič robiť. Ak v takejto situácii uvaľujú vyšetrovatelia väzbu, tak musia mať v spisoch ešte nejaké plus. Odpoveď dala štátna zástupkyňa v Ostrave - vyšetrovanie označila za nezákonné a účelové. Rozbor procesných prechmatov polície, ktorý zverejnila, je desivý.
To isteže neznamená istotu neviny Dalíka s Večerkom. Podozrenia proti ODS zostávajú v hre, možnosti číslo 2 ale pribudla košatá "nadstavba" - polícia v Česku sa vytrhla kontrole demokratických inštitúcií a funguje na politické objednávky (resp. nevyslovené želania) nie jednorázovo pred voľbami, ale dlhodobo, "koncepčne". Vyšlo totiž najavo, že kauza bola dôvodom, aby bol nasadený legálny odposluch na predsedu ODS Topolánka. Ten nebol priamo podozrievaný a už vôbec nie obvinený. Neexistuje v právnom štáte dôvod "napichnúť" niekoho len preto, lebo si vyšetrovateľ myslí, že by azda mohol s kauzou niečo mať. A podstatná vec - odpočúvaní boli aj Dalík s Večerkom, čiže ak podozrievali predsedu ODS, mali ho nepriamo pod kontrolou. S kým iným by sa mal Topolánek o úplatku dohovárať - ak je vinný - ak nie práve s týmito dvomi? Nedá sa svietiť - je tu tvrdé podozrenie, že kauza bola využitá ako zámienka na získavanie súkromných a politických informácií z prostredia opozičnej strany, a to priamo od jej najvyššieho predstaviteľa.
To je však len začiatok. Dnes je už potvrdené, že nepriamo - pravdepodobne cez Topolánka - bol odpočúvaný aj prezident Klaus (!!!). A nielen v súvislosti s týmto prípadom, ale už aj skôr v kauze tunelovania istej firmy, ktorú česká polícia vyšetruje už roky, sa zhromažďovali nahrávky hlavy štátu tak, že meno Klausovho priateľa, ktorý tiež nikdy nebol obvinený, sa našlo v diári istého podnikateľa, ktorý medzi obvinenými je. Niet najmenších pochýb o tom, že toto odpočúvanie Klausovho známeho, hoci schválené štátnym zástupcom a sudcom, bolo účelové. A tu už je vec smrteľne vážna - z indície, že polícia využívala odposluchy, aby sprostredkovane prenikala do súkromia vplyvných a dôležitých ľudí, vyrastá istota. Isteže, nie celá polícia, "iba" niektorí jej vyšetrovatelia - určite nie je náhodou, že na predsedu ODS a na prezidenta sa napichol ten istý detektív.
Václav Klaus i celá ODS žiadajú okamžitú demisiu alebo odvolanie policajného prezidenta Kolářa. To je však minimum - nitky vedú evidentne vyššie. Minister vnútra Bublan sa za vyšetrovacie praktiky svojich podriadených nielenže postavil, ale výrokmi o pozitívnom teste na detektore lži, ktorý podstúpil Kořistka, verejnosť priamo zavádzal. Dnes už totiž vieme aj to, že výpoveď Kořistku na prístroji bola väčšmi sporná ako pravdivá. Pričom najzaujímavejšie je, že Bublan bol ten, kto detektor verejne odporučil, čím ako minister zasiahol do vyšetrovania.
Ani Bublan však nie je to najvyššie poschodie. Je v úrade dva mesiace. Štyri roky pred ním, teda aj v čase, keď bol odpočúvaný prezident, sedel na tejto stoličke Stanislav Gross. Súčasný premiér. Pre každého, kto sleduje českú politiku aspoň z rýchlika, je jeho osobná zodpovednosť nesporná. Do polície a bezpečnostných zložiek priviedol za ten čas regiment ľudí s komunistickou či eštebáckou minulosťou. Ak si uvedomíme, že za jeho pôsobenia vzrástol počet legálnych odposluchov v Česku o 800 percent (!!), niet asi pochybností, že s akým zámerom a úlohami prišli. (Grossov bývalý poradca Šarapatka nedávno svedčil, že bol odpočúvaný priamo vo svojej kancelárii na Úrade vlády.) Iste, niet priamych dôkazov, že záznamy z odposluchov sa zbiehali u Grossa. Ani nebudú. Ak ale mašinéria takto bežala, tak len s jeho vedomím a politickým krytím.
Možnosti sú opäť len dve: Buď kauza Kořistka prevráti hore nohami český politický systém (keďže namočené sú dve najväčšie strany), alebo Česko nezadržateľne smeruje z demokracie do akejsi "soft" formy policajného štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.