Petra Chudíka v časoch dobrých i zlých. Aký bol teda vývoj Ladislava Magyara? Po skončení gymnázia v Sabinove, študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Vybral si študijný odbor archeológia - história. Vnímať históriu ho naučili už v rodine. Jeho srdcovou záležitosťou je antika - rímske a grécke dejiny. Špeciálne sa zaoberal aj obdobím fašizmu v rokoch 1938 až 1945.
Robil aj niekoľko výskumov, najväčšie boli Nikopolis a tiež Carevec v Bulharsku. "Carevec je oblasť v centrálnom Bulharsku, išlo tam o počiatky Bulharského štátu a Nikopolis je zase mesto, ktoré sa viaže k dobývaniu oblasti Balkánu Rímanmi."
Tiež rád spomína na výskum v Nižnej Myšli pri Košiciach, tak isto na Veľkú Lomnicu a Gánovce pri Poprade. V rámci svojej diplomovej práce sa venoval prieniku Skýtov do oblasti východného až juhozápadného Slovenska. Už počas štúdia pracoval v Archeologickom ústave na detašovanom pracovisku v Spišskej Novej Vsi.
Podľa Magyara sa však archeológia po demokratickom zlome v našej spoločnosti ťažko presadzovala, tak sa rozhodol pre učiteľskú cestu. Učiť začal v Bratislave, tvrdí, že na to obdobie rád spomína. V roku 1996 sa oženil a nastali bytové problémy, preto sa rozhodol pre návrat do Sabinova. V tom čase sa zoznámil aj s Petrom Chudíkom.
Čo sa týka obdobia fašizmu, Magyar uviedol, že študoval toto obdobie, aby získal celkový pohľad, lebo v dejinách sa často etapy opakujú po päťdesiatich, možno po sto rokoch. Z toho hľadiska treba históriu brať vážne. Konečne, veď existujú aj vplyvy ako dôsledok fašizmu, je to neonacizmus a tiež rôzne teroristické akcie. A aký má názor na súdny spor s Nižňanským?
"Veľmi citlivo to vnímam, bol veliteľom jednotky Edelweiss. Isteže, po toľkých rokoch je ťažké nájsť hodnoverné podklady na to, aby sa mu dokázala vina, teda či dal rozkaz na strieľanie. A keďže svedkovia už majú pokročilý vek a svoje výpovede často menia, súd dospel k názoru, že databáza dôkazov je malá na to, aby bol odsúdený. Skrátka je to omeškané."
Otázka Slovenského štátu je podľa Magyara tiež citlivá záležitosť.
"Ešte aj v súčasnosti sa nájde málo historikov, ktorí povedia svoje jednoznačné stanovisko. V každom prípade Slovenský štát vznikol ako nevyhnutnosť pod silným tlakom Nemecka, pod vplyvom Maďarska, ktoré okupovalo časť Slovenska. Keby nedošlo k vyhláseniu Slovenského štátu, identita Slovákov by sa bola stratila. Nebolo inej cesty. Takým zadosťučinením bolo potom Slovenské národné povstanie, ktoré dalo jednoznačnú odpoveď v tom zmysle, že fašizmus bol pre Slovákov neprijateľný."
A aký je Chudíkov sekretár človekom? Tvrdí, že zbytočne nikoho neuráža. Dokáže si priznať chyby a vyvodiť z nich pre seba dôsledky. Riadi sa tiež heslom, ktoré istý profesor na vysokej škole stále hovorieval: "Keď niečo neviete, povedzte to a nerobte zo seba blba." Tiež sa snaží veci dotiahnuť konca a vie sa pre dobrú vec zapáliť. "No, a snáď by som ešte povedal, že dokážem komunikovať s každým."
Ladislav Magyar je narodený v znamení Rýb. Z hudby rád počúva stredný prúd - napríklad Stinga, a tiež Richarda Müllera a z literatúry číta faktografiu. Miluje tiež encyklopédie. Tvrdí, že je nešportový typ. Maximálne sa vraj dokáže postaviť na korčule.
A keďže voľný čas takmer nemá, snaží sa ho využiť tak, že pomáha rodine. "Vyžehliť košeľu by som však dokázal iba s veľkými ťažkosťami, ostatné veci však nie sú problém, hlavne rád varím." S manželkou sa na tom, kto varí, vždy dohodnú. "Zvyčajne sa prihlásim sám. Aj čo sa týka nedeľnej polievky, keď ju varí manželka, mojou výsadou je, že ju dochucujem."
Jeho najobľúbenejšie kulinárske výtvory sa odvíjajú od jeho maďarskej podstaty: "Môj otec je národnosťou Maďar a ja som tiež zdedil maďarský žalúdok. V každom prípade je to guláš a rôzne perkelty. Milujem tiež koložvársku kapustu a mojou doménou je halászlé. Pravé maďarské, parádne pikantné." Zdôraznil, že v maďarskej kuchyni sa halászlé varí minimálne z piatich druhov rýb. "Ja si myslím, že najlepšie je z kapra. Dôležité je, aby sa použili hlavy. Musia sa uvariť a prepasírovať, ja pridávam ešte maďarské ingrediencie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.