Minister hospodárstva Pavol Rusko (ANO), ktorého vláda poverila dohodnúť s Enelom podmienky predaja, včera pohrozil, že zastaví rokovania a začne rokovať s českou firmou ČEZ, ktorá v tendri skončila druhá.
Enel na jeho hrozbu zatiaľ nereagoval. Naopak, spoločnosť ČEZ vyhlásila, že "sme pripravení na rokovania so slovenskou vládou". Ponuka ČEZ bola o 150 miliónov korún nižšia než talianska.
Rusko o svojej nespokojnosti s Enelom neinformoval koaličných partnerov. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) sa aj preto odmietol vyjadriť k veciam, ktoré má "sprostredkované z médií".
Aj predseda SMK Béla Bugár to počul len od novinárov, "od Ruska nemám žiadne informácie". Stanovisko zaujme, "ak nás bude informovať, že je problém".
Nezávislý analytik českej spoločnosti Patria Finance Tomáš Gatěk zatiaľ chápe Ruskov krok skôr ako tlak na taliansku firmu, aby zlepšila podmienky. "Pravdepodobnosť, že minister Rusko začne opäť rokovať s ČEZ, považujeme teraz za menšiu ako dokončenie transakcií s talianskym Enelom," povedal pre ČTK.
Aj poslanec Ján Rusnák (SDKÚ), ktorý sedel v privatizačnej komisii, si Ruskove slová vysvetľuje ako upozornenie, "aby si Enel uvedomil, že je tu možné ešte ponúknuť ďalšieho v poradí" a aby bol "prístupnejší na stanoviská druhej strany". Rusnák povedal, že podľa komisie bol ďalším v poradí ČEZ, ale "teraz o ňom hovoriť by bolo neseriózne".
Rusko mal s Enelom dohodnúť napríklad zloženie orgánov vo firme, a teda aj veľkosť vplyvu štátu. Otázna bola aj kontrola strategických rozhodnutí. "Problémom je rozdelenie kompetencií a štát chce tiež dosiahnuť od investora viac garancií na prerozdelenie zodpovednosti za prípadné riziká, ktoré môžu v elektrárňach nastať," povedal včera Rusko.
Autor: tc, rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.