voličov malo cez víkend právo pristúpiť k volebným urnám a vybrať si kandidátov na uvoľnené posty poslancov, ktorí získali mandát v Európskom parlamente. Jedno miesto sa uvoľnilo úmrtím jedného zo zákonodarcov.
Opozičný stredoľavý zväz, na čelo ktorého sa zakrátko postaví odchádzajúci predseda Európskej komisie Romano Prodi, dosiahol vo všetkých siedmich obvodoch väčšinu a preto si do dolnej komory parlamentu zasadnú siedmi noví poslanci z radov súčasnej opozície. Opozícia získala dokonca aj miesto po šéfovi populistickej koaličnej strany Liga Severu Umbertovi Bossim.
"Sedem k nule v doplnkových voľbách, to je mimoriadne dobrý výsledok. Je to dôkaz a potvrdenie toho, že zjednotení vyhráme," povedal Prodi, ktorý bude viesť stredoľavú koalíciu Olivovník do parlamentných volieb v roku 2006.
Po volebnej porážke z roku 2001 vzhliada talianska opozícia k Prodimu, ako k svojmu "vykupiteľovi". Bývalý taliansky premiér je totiž jediný, ktorý porazil Berlusconiho v parlamentných voľbách (v roku 1996). Politickí analytici sa domnievajú, že víkendové voľby boli jasným signálom podpory opozície. Zároveň naznačili, že vo vládnej koalícii vládne zmätok. Berlusconiho strana Forza Italia však príčinu vidí predovšetkým v nízkej účasti voličov (40 percent).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.