Budapešti vraj chodí raz za dva-tri mesiace, má tam rodinu nepreruší "príbuzenské vzťahy kvôli tomuto nevhodnému vyhláseniu".
Gašparovič v utorok na pôde Matice slovenskej v Martine povedal: "Nepáči sa mi, že máme rokovanie vlády a jeden podpredseda o tri hodiny neskôr už referuje v Budapešti, o čom sa rokovalo. Môžeme si za to sami, lebo sme ich tam zvolili."
Csáky povedal, že mu prezidentov výrok pripomína obdobie rokov 1994-1998. V tom čase bol Gašparovič predsedom parlamentu, vládla koalícia HZDS, ZRS a nacionalistickej SNS a Slovensko malo naštrbené vzťahy s Maďarskom.
Prezident podľa Csákyho asi dostatočne nesleduje médiá, lebo "všetky detaily o rokovaní vlády sú v ten istý deň v elektronických a nasledujúci deň v tlačených médiách".
Politológ Miroslav Kusý povedal, že Gašparovič svojím výrokom v podstate obvinil jedného z najvyšších ústavných činiteľov z trestného činu, možno až z vlastizrady. Výrok považuje za nehoráznosť. "S niečím takým si netrúfol prísť ani Mečiar vo svojich konšpiratívnych výrokoch."
Trestný zákon hovorí, že vlastizradou sa rozumie, ak slovenský občan, v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom spácha trestný čin rozvracania republiky, teroru, záškodníctva alebo sabotáže. Trestné je aj vyzvedačstvo a ohrozovanie utajovaných skutočností. Takéhoto skutku sa dopustí napríklad ten, kto zneužije svoje postavenie, vyzradí utajované informácie a poškodí tým záujmom Slovenska, napríklad aj v hospodárskej oblasti.
Gašparovič povedal, že nemá pre svoj výrok dôkazy, ale že sa niečo také deje, "sa dá zistiť z hranice - kedy sa chodí, kto chodí, akým autom - to nie je problém." Ak Gašparovič priznal, že nemá pre svoje tvrdenie dôkazy, je to podľa Kusého "vrchol. Mal podať trestné oznámenie, tak ako je to v demokratickej spoločnosti normálne a nie začať u médií."
Prezident povedal, že svoje podozrenie vyslovil už pred tromi až štyrmi rokmi a teraz ho len zopakoval. Bola to vraj jeho reakcia na sťažnosť Matice slovenskej, že sa jej nedarí presadzovať svoje záujmy. Gašparovič jej vraj svojím výrokom chcel dať za príklad politickú reprezentáciu maďarskej menšiny na Slovensku. Nemyslí si, že jeho výrok pokazí vzťah medzi ním a SMK.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon za SMK povedal, že Csákyho cesty nekontroluje. "Ja chodím častejšie do Bruselu, ako do Budapešti," povedal. V maďarskom hlavnom meste bol vraj tento rok raz.
László Gyurovszky, minister výstavby za SMK, povedal, že služobné cesty schvaľuje vláda, takže nie je problém si overiť, koľkokrát bol Csáky v Maďarsku oficiálne. "V tomto roku som tam bol asi raz služobne a dvakrát za nákupmi," povedal Gyurovsky.
Autor: rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.