Z nich najväčšia časť
Ministerstvo vnútra dostane 32,5 milióna Sk na záchranné práce a na zabezpečovacie práce na tokoch v správe obcí. Jednorazová výpomoc v sume 30-tisíc Sk je určená tým občanom, ktorým povodne spôsobili škody na domoch za viac ako 100-tisíc korún, celkovo sa to podľa schváleného materiálu týka 26 obyvateľov z Prešovského a Košického kraja.
Ministerstvo financií má za úlohu predložiť návrh krytia ďalších nákladov zabezpečovacích prác v rezorte životného prostredia v sume 24,6 milióna Sk.
Ministerstvo životného prostredia však chcelo ďalšie prostriedky na plné obnovenie poškodených protipovodňových opatrení. Škody v tomto smere na vodných tokoch a vodohospodárskych stavbách predstavujú vyše 425 milióna Sk. Patrí k nim aj pretrhnutie vodnej hrádze na Ondave. Navrhovalo sa aj 50-percentné krytie škôd na komunikáciách, vodovodoch, kanalizáciách a čistiarňach odpadových vôd v správe obcí. "S tým vláda v tomto momente nesúhlasila," uviedol po rokovaní šéf rezortu László Miklós. Celkovo dosiahli materiálne škody a výdavky spôsobené letnými povodňami 1,19 miliardy Sk.
Miklós vyjadril pre novinárov nespokojnosť s celkovým spôsobom, akým sa vyčleňujú peniaze na protipovodňovú ochranu. "Vláda po koaličných rozhodnutiach navýšila budúcoročný rozpočet ministerstva životného prostredia o 270 miliónov korún na protipovodňovú ochranu, čo je menej oproti tomu, aká škoda sa stala na už existujúcich protipovodňových opatreniach v auguste," konštatoval.
Rezort životného prostredia zdôrazňuje, že ak v blízkej budúcnosti nedôjde k rekonštrukcii poškodených a narušených protipovodňových opatrení, "bude po ďalších povodňových situáciách opätovne dochádzať k vyšším a vyšším škodám a k trvalému zhoršovaniu protipovodňovej ochrany SR".
MEDZITITUL: Simon je tiež nespokojny
Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon je nespokojný s tým, že vláda SR sa rozhodla vykryť z následkov tohtoročných povodní iba náklady na záchranné a zabezpečovacie práce v objeme 115 miliónov Sk. Na zmiernenie priamych škôd vrátané škôd poľnohospodárov presahujúcich 130 miliónov Sk tak žiadne zdroje nepôjdu. Simon sa ale bude o odškodnenie agrárnych podnikov snažiť aj naďalej.
"Nie som spokojný s takýmto prístupom a ja som sa pri tomto hlasovaní zdržal. Budem naďalej iniciovať, aby tie škody, ktoré boli vyčíslené a sú súčasťou materiálu, boli predmetom akéhosi riešenia, pretože aj tieto škody sú súčasťou povodňových škôd," povedal Simon.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora už dávnejšie informovala, že poľnohospodári z východu krajiny pri letných povodiach utrpeli po zaplavení úrody priame škody v celkovom objeme 132 miliónov Sk. Úplne boli zničené plodiny na celkovej ploche asi 11 650 ha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.