prísť ani nemohol.
Najväčšia obchodná transakcia druhej Dzurindovej vlády je údajne vážne ohrozená. Aspoň tak to vyplýva z poplašných správ, s ktorými ovládol včerajšie a predvčerajšie médiá minister hospodárstva. Rokovania o predaji SE s talianskym Enelom vraj uvažuje zastaviť, keďže "je veľmi nízka akceptácia našich zásadných priorít". Takže ako - blackout alebo svetlo?
My nemôžeme tušiť, či sa skutočne niečo deje, alebo sa len Rusko opäť medializuje. Len vidíme, ako opäť účinkuje. Neexistuje týždeň, v ktorom by nemal vlastnú kauzu, kde hrá hlavnú rolu. Nebolo by akútnejšie pátrať po totožnosti Ruskových mediálnych poradcov než po nedorozumeniach s Enelom?
Fakt je ten, že v rámci svojej selfpropagandy doteraz Rusko vynášal na svetlo božie skôr virtuálne problémy. Samozrejme, zabalené do vlastného politického aranžmá. Druhý fakt hovorí, že vystupoval z hľadiska cieľov, ktoré hlásal, zbytočne. Nič nezmenil, len vystupoval; napr. v kauze podmienky dostavby Mochoviec urobil cirkus a potom odporučil Enel, ktorého vzťah k tomuto projektu je omnoho vlažnejší ako u ČEZ-u. Totožne, ba ešte trápnejšie vyzerá jeho veľký nápad s odkladom uzavretia prvého bloku Bohuníc. Ak si rozanalyzujeme s odstupom témy, s ktorými Rusko vyrástol v bezkonkurenčne najmedializovanejšieho člena vlády - vrátane Dzurindu - tak sú to bubliny. V drvivej väčšine. Buď už spľasli, alebo spľasnú - určite. Vie si niekto predstaviť, že by 24 krajín EÚ na čele s Rakúskom podpísalo posunutie odstávky jadrobloku? Kontraproduktívne sa prezentoval aj v kauze KIA; verejnými vyhrážkami o vyvlastnení a urážkami majiteľov pozemkov (s ktorými nezačal Slota, ale práve on) obraz svoj a vlády len zhoršil a cenu pôdy neznížil.
A teraz sme kde? Enel vraj nejaví žiadne známky ochoty ku kompromisu. Akému? To nevieme. Nedá sa tušiť, keďže do podstaty problému nikto nevidí - okrem Ruska a jeho najbližších. Predpoklad, že vyvíja tlak na Talianov, je hlúpy. Druhá najväčšia elektrárenská spoločnosť neposlala asi do rokovaní holofojtošov, ktorí sa pokakajú z prvej finty. Ak už pripustíme možnosť, že sa zabávajú monitorovaním slovenských médií. Enel nie je KDH, aby sa nechalo provokovať k odvetným vyjadreniam, z ktorých by sa dala čítať ich taktika. Ak napríklad Rusko špekuluje naozaj o tom, že do úvahy prichádza aj rokovanie s (v tendri druhým) ČEZ-om, keďže exkluzivita Enelu vyprší o päť dní, na túto hrozbu nepotrebuje ísť do médií. Novinku môže oznámiť partnerom priamo za stolom.
Ak rokovania naozaj zamrzli v nejakom pate, je zle. Zverejnenie výsledkov tendra presviedča, že ponuka Enelu je skutočne najlepšia. Sám Rusko neskrýval prekvapenie, že takú vysokú sumu ani nečakal (34 miliárd Sk). ČEZ zaostal aj v ponúknutej cene, aj v doplnkových podmienkach, za ktoré získal menej bodov od privatizačnej komisie ako Enel (7,55 vs. 7,09). Sú náznaky, že nedorozumenie je v predstavách o vplyve na manažment a strategické rozhodovanie. Nie je jasné, prečo - ak štát predáva 66 percent firmy, predáva aj kľúčové rozhodovacie pozície. O tom nemôže byť diskusia, stáva sa menšinovým, "portfóliovým" vlastníkom. To je presne rozdiel medzi predajom - dajme tomu - 49 percent, čo bol prípad SPP, a 66.
ČEZ ako náhradník pritom ani veľmi neprichádza do úvahy. Stále totiž platí podmienka KDH, ku ktorej sa pripojila aj SMK - nadobúdateľ nesmie byť štátna, ale väčšinovo súkromná firma. To spĺňa opäť iba Enel, ktorého 20 percent akcií predal taliansky štát cez burzu práve minulý týždeň. (Porovnanie: Za 7,5 miliardy eúr, čiže 300 mld. Sk - za 66% SE je ponuka Enelu 34 mld. Sk.) Pokiaľ teda KDH a SMK nezmenia názor, Česi i v tendri tretí Rusi sú z kola von. Zostal by variant, ktorý Rusko tiež naznačil - odpískanie celého tendra.
Teda (ak vynecháme politicky neprijateľných Rusov) variant úplne najhorší. Elektrárne sa musia predať - to je vec vitálna. Ich štátne vlastníctvo je kliatbou pre daňového poplatníka. Sú tam rôzne dlhy a garancie za astronomických 70 miliárd. Posledný príklad - kauza Slovalco, ktorá sa teraz vynorila. V roku 1993 podpísali SE absurdnú zmluvu s touto firmou na zľavnené dodávky na 20 rokov (!!) s päťročnou opciou. Ten, kto v drese štátu (SE) držal pero, jeho detné deti a ich detné deti do smrti nemusia pracovať. Korupcia? No dovoľte - to musíte dokázať. Zľavu pre Slovalco a tisíc iných absurdných zmlúv platíme dvakrát - raz v cenách elektriny, druhýkrát v garanciách vlády na nové skvelé projekty a krytie starých strát. Preto treba SE predať. Scenár, že to zostane štátne a do vlády nastúpi Fico, znamená to isté, ako by každý jeden poplatník hneď a teraz vyhodil oknom 10-tisíc korún. Úplne to isté.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.