ktorému hrozilo odmietnutie zo strany poslancov, a požiadať o viac času.
Zatiaľ čo poslanci z Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov sú skôr sklamaní, socialisti a nezávislí vidia v tomto kroku priestor na prebudovanie komisie, ktoré umožní europarlamentu schváliť ju o niekoľko týždňov jasnou väčšinou. „Nie celkom takto sme si predstavovali Európu, keď sme do nej vstupovali... Sloboda prejavu je jedna zo základných slobôd a tá tu nebola dodržaná," povedala poslankyňa za KDH Anna Záborská. Narážala na skutočnosť, že Barroso vzdal hlasovanie kvôli sporu okolo talianskeho kandidáta na komisára Rocca Buttiglioneho, ktorý poslancov rozhneval niektorými výrokmi na adresu homosexuálov a žien. Záborská si Buttiglioneho výroky dôkladne pozrela a nemyslí si, že boli také, ktoré by mali diskvalifikovať jeho i celú komisiu. „Podstatne viac sa vytŕhajú z kontextu vety, ktoré sú diskutabilné ako to, že niekoľkokrát deklaroval, že je proti diskriminácii hociktorej skupiny obyvateľstva," upozornila predsedníčka výboru EP pre práva žien. Záborská nesúhlasí s názorom ľavicových strán, že včerajšok
dokázal fungovanie demokracie v európskych inštitúciách. „Neviem, či to je správny názor ľavicového spektra, ja si skôr myslím, že sa ukázalo, že nie je demokracia," uviedla slovenská europoslankyňa.
Aj líder národnej delegácie slovenských ľudovcov Peter Šťastný (SDKÚ) je podľa jeho asistentky „sklamaný a rozčarovaný" vzniknutou situáciou.
Iný pohľad na vec majú nezávislí a socialisti. „Pozerám sa na to so spokojnosťou, jednoznačne vidieť, že vyhrali demokratické inštitúcie Európy, že sa berie aj názor europarlamentu," povedala poslankyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS). Barrosov krok považuje za rozumný. „Získal sa čas ďalej vyjednávať možno o zmene kandidátov, možno o zmene portfólií. Jednoducho v tomto zložení sa to nedalo odhlasovať," dodala Belohorská, podľa ktorej to nebola len otázka Buttiglioneho.
Podľa jej straníckeho kolegu Sergeja Kozlíka Barroso „neustál situáciu", do istej miery podcenil vývoj v EP a nakoniec radšej vzdal hlasovanie. „Predpokladám, že dôjde k výmene časti komisie, minimálne dvoch členov," odhadol. Situácia sa podľa neho vyvíjala k neschváleniu komisie, čo by bola kríza. „Toto bolo istým spôsobom vyhnutie sa kríze," dodal slovenský europoslanec.
Socialisti, ktorí od začiatku sporu okolo Buttiglioneho žiadali zmeny v komisii, vidia v odklade priestor na nájdenie vhodného riešenia. „Je to síce určitý zádrhel, ale dosť potrebný na demokratické fungovanie," povedal ich zástupca Miloš Koterec. Je spokojnejší, ako v prípade schválenia komisie v terajšom zložení. „My sme sa v rámci skupiny dohodli, že nevyhnutné na to, aby skupina hlasovala za, je, aby Barroso prišiel s novým návrhom komisie," uviedol. Nový návrh znamená podľa neho „aj noví ľudia," možno by stačil aj jeden nový človek v Barrosovom tíme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.