včera na schválenie svoj tím komisárov, ktorému hrozilo odmietnutie poslancami. Poslancov požiadal o viac času na prebudovanie navrhovanej komisie tak, aby mohla získať širokú podporu EP.
Parlament tak včera o novej EK, ktorá mala do úradu nastúpiť 1. novembra, nehlasoval. Vo funkcii po tomto termíne dočasne ostane odchádzajúca komisia na čele s Romanom Prodim. „Dospel som k záveru, že dnes by nebol možný pozitívny výsledok pre európske inštitúcie a európsky projekt. Za týchto okolností som sa rozhodol nepredložiť dnes novú komisiu na vaše schválenie," oznámil Barroso poslancom. „Potrebujem viac času, aby som posúdil túto otázku a konzultoval ďalej s Európskou radou tak, aby sme mohli mať silnú podporu pre novú komisiu, keď bude nakoniec schválená," pokračoval Barroso.
Predchádzajúce dni podľa neho ukázali, že Európsky parlament má kľúčovú úlohu v spravovaní Európy. Odkladom hlasovania sa vytvára priestor na vyriešenie sporu okolo nominácie talianskeho komisára Rocca Buttiglioneho. Hlasovanie o novej komisii sa bude pravdepodobne konať na novembrovom plenárnom zasadaní EP.
Zástupca holandského predsedníctva v EÚ minister pre európske otázky Atzo Nicolai bol v pléne viditeľne zaskočený, po chvílke váhania však potvrdil, že z inštitucionálneho hľadiska nepredstavuje vzniknutá situácia žiadny problém, pretože ostáva vo funkcii Prodiho komisia „tak dlho, ako to bude potrebné".
Včerajšie rozhodnutie Barrosa privítali politické skuiny, ktoré plánovali hlasovať proti novej komisii, najmä socialisti, zelení a komunisti, ako aj veľká časť liberálov. „Teraz radím pánovi Barrosovi, aby neprišiel späť s rovnakou komisiou, aby bral do úvahy, čo parlament povedal po pohovoroch. Moja rada znie: zmeňte komisiu na tých postoch, pri ktorých vyjadril EP najväčšie pochybnosti," povedal novinárom líder socialistov Martin Schulz. Výmena sporného Buttiglioneho by podľa neho bola minimom. Schulz odmietol, že odklad hlasovania o novej EK je inštitucionálnou krízou. „Je to celkom normálna situácia. Každá vláda predsa musí hľadať v parlamente väčšinu a ak ju nemá na prvýkrát, vráti sa so zmenami. Je to normálne," dodal nemecký socialista.
Podľa lídra európskych liberálov Grahama Watsona má teraz Barroso šancu prebudovať komisiu tak, aby získal podporu europoslancov. Vyzval ho, aby pracoval rýchlo a uskutočnil zmeny. „Verím, že schválenie novej komisie uvidíme v novembri," povedal Watson s odkazom na budúce plenárne zasadnutie EP. Líder komunistov v EP Francis Wurtz označil dnešok za „víťazstvo pre európsku demokraciu" a šéf zelených Daniel Cohn-Bendit poznamenal, že pochopenie porážky je prípravou na víťazstvo. Naznačil, že po zmenách budú aj zelení ochotní novú komisiu podporiť. Varoval ale, že zmeny musia byť dostatočné.
Predseda EP Josep Borrell Barrosa na záver vyzval, aby čo najrýchlejšie pripravil pre parlament nový návrh komisie, o ktorom by poslanci mohli hlasovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.