šalát falošná treska
polievka Gefütate knül
tekvicové placky s omáčkou Grulntunke
***
Gefütate knül, polievka s bryndzovými taštičkami
Suroviny: múka, vajce, bryndza, soľ, kôpor, sladká a kyslá smotana, solamyl na zahustenie. Z múky a vajca vypracujeme cesto, ktoré vyvaľkáme na tenko. Zmiešame bryndzu s kôprom a kladiem malé kôpky na cesto. Preložíme a vykrajujeme taštičky, okraje ktorých dôkladne spojíme. Do vriacej osolenej vody vkladáme opatrne taštičky. Keď vyplávajú na povrch, sú uvarené. Polievku zahustíme zátrepkou so skladkej a kyslej smotany, kôpru a solamylu. Dochutíme soľou podľa potreby. Ak nám zvýšili kúsky cesta, spojíme ich, vyvaľkáme znovu a nakrájame tenké slíže, ktoré nahádžeme spolu s taštičkami.
***
Falošná treska
Suroviny: 1/2 kila mrkvy, 3 nakladané uhorky, 1 sardinky, 1 menšia cibuľa, 1 tatárska omáčka, soľ, čierne korenie. Mrkvu nastrúhame na jemno, cibuľu a uhorky nakrájame na drobno. Všetky suroviny zmiešame a dochutíme podľa potreby. Podávame zdobené s vajíčkom na tvrdo.
***
Tekvicové placky s omáčkou Grulntunke
Suroviny na placky: tekvica, hrubá múka, vajcia, cesnak, soľ, majoránka, čierne korenie. Na omáčku: cibuľa, zemiaky, sladká a kyslá smotana (pol na pol), soľ, tymián.
Tekvicové placky pripravíme ako normálne zemiakové a vyprážame v oleji z oboch strán. Cibuľu speníme do zlatova, pridáme na drobno nakrájané zemiačiky a miešame. Podlejeme vodou (len tak, aby sa sotva zakryli) a dusíme, kým sa nerozdrobia. Kto má chuť, môže pridať aj nasekaný cesnak. Zalejeme smotanami, ktoré sme zmiešali, a podľa potreby zahustíme solamylom.
***
Kto dnes varí
Pani Oľga Ballaschova sa narodila v Šumiaci, od šiestich rokov vyrastala v Revúcej, aby sa nakoniec vydala do Medzeva za Gerharda (39). Majú tri deti Amáliu (16), Michala (13) a Gerharda (7). Pani Oľga učí na špeciálnej škole v Turni nad Bodvou. Mantácke jedlá ju učila variť stará Gerdiho mama, ktorej nerozumela ani slovo. Svokor ju však upokojil, že prvých pätnásť rokov nebude rozumieť a potom si na to zvykne. Zvykla si a je vychýrenou kuchárkou - keď boli v Medzeve oslavy, napiekla hosťom z Nemecka 50 plechov zemiakového koláča. Priznala sa, že radšej pečie, ako varí, lebo je z toho väčší efekt.
***
Dobré rady pani Oľgy
- želatinu si vyrábam sama z kompótovej šťavy, ktorú povarím s vodou a solamylom, na koláč lejem vo vlažnom stave
- aby piškótové cesto nesadlo, po vymiešaní žĺtka s cukrom zvyknem pridať trošku studenej vody, ktorá potom účinkuje ako kypridlo
- osie hniezda tesne pred dopečením zalejem troškou smotany, v ktorej rozmiešam škoricu a cukor - cesto vpije do seba tekutinu a je vláčnejšie a chutnejšie
Autor: Placka: Dnešné menu:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.