Nie ste chorí a nemáte mimoriadne starosti.
Možno máte takéto ťažkosti iba preto, že si vôbec nevšímate, čo vôbec vaše telo potrebuje a kedy je preň nejoptimálnejší čas na niektorú činnosť. Možno od neho chcete veci, pre ktoré nie je správny čas. Darmo, každá telesná funkcia totiž podlieha cyklu pokoja a aktivity. Či je to výkon, únava, hlad, nálada majú v priebehu dňa vrcholy a útlmy v určitom čase. Ako teda fungujú naše biologické hodiny?
OKOLO TRETEJ RÁNO začína naše telo aktivovať adrenalín a kortizol. Teplota a schopnosť koncentrácie stúpajú, lebo sa pomaly prebúdza.
PRIBLIŽNE O DESIATEJ dopoludnia je dosiahnutý vrchol duševnej a telesnej činnosti, ktorý potom až do poobedia pomaly klesá.
ASI O ŠTRNÁSTEJ hodine poobede na nás príde únava. Jej najnižší bod je prekonaný okolo šestnástej hodiny.
PO ŠESTNÁSTEJ HODINE sa telo ešte raz rozohreje a zvýši sa teplota. Potom môžeme ešte niekoľko hodín sústredene pracovať.
OD DEVIATEJ VEČER sa telo "prepne" na úsporný výkon a privádza všetky orgány do pokoja. Ráno okolo tretej sa celý kolobeh začne opakovať.
Ak chceme, aby organizmus dobre fungoval, musíme rátať s jeho rytmom a ešte ho aj správne kŕmiť ale aj udržiavať v aktivite pohybom. Biologický útlm môžeme prekonať aj bez kávy. Ak si dáme každé tri hodiny malé jedlo, hladina cukru v krvi neklesne a únavu nepocítime. Ak už pri raňajkách dbáme na zloženie potravín. Môžeme zvýšiť rýchlosť mozgu až o 15 percent. Pre tých, ktorí nepracujú ťažko fyzicky by mala prevládať zelenina, ovocie, ľahký obed, aby sa krv príliš nestiahla z hlavy do tráviaceho traktu, namiesto poobedňajšej kávy vypiť pre zmenu zelený čaj. Neskoré jedlá nevhodné a najmä mastné ťažko trávime. Nečudujte sa, že v noci priberiete. Okrem toho je dôležitý pohyb, aj keď naň nemáte najmenšiu chuť.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.