Európskej únie. Predpovedá však, že jej ratifikácia v 25 členských štátoch nebude ľahká. „Je to istý medzník, pretože rozšírená 25-členná únia je už naozaj viac európskou než bola predtým, vyjadruje prekonanie rozdelenia, ktoré Európu veľmi oslabovalo," povedal Figeľ.
Na druhej strane je podľa neho evidentné, že únia má popri veľkých ambíciách aj ťažkosti pri nachádzaní odpovedí na niektoré reformy, na potrebu väčšej konkurencieschopnosti, na najbližší finančný výhľad i ďalšie otázky. „Preto nielen podpis ústavy, ale aj celý ratifikačný proces bude veľmi dôležitým z hľadiska ďalšieho smerovania spoločnej Európy. Už dnes je evidentné, že to nebude hladký ani ľahký proces," očakáva Figeľ.
Ak však prevládne skôr racionálny moment zodpovednosti za všetko, čo už EÚ dosiahla, dá sa podľa Figeľa nájsť súhlas a podpora pre reformy, o ktoré pri ústavnej zmluve ide. „Ak nie, vo veľmi zložitej situácii sa v celkovom vývoji ocitnú aj mnohé ďalšie druhotné a následné rozhodnutia EÚ," upozornil komisár.
Prípadná ratifikácia ústavy v referende, ku ktorej pristupujú niektoré členské štáty EÚ, je v prípade SR podľa neho vecou slovenských inštitúcií a orgánov. „Ak je referendum dobre pripravené, skôr ľudí pritiahne k problematike či rozhodnutiu, ak je pripravené slabo a nedostatočne, môže byť ľahko zmarené, zneužité alebo otočiť sa proti vlastnému zmyslu," uzavrel Figeľ.
Európsku ústavnú zmluvu, ktorú únia dohodla na júnovom summite, podpíšu dnes v Ríme najvyšší predstavitelia 25 členských krajín EÚ, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.