obsluhovať hostesky v modrých uniformách od iného talianskeho mága Valentina.
Podpis európskej ústavy mal byť udalosťou roka. Sen okázalého hostiteľa a premiéra Silvia Berlusconiho sa však nesplní. Hneď po vzletných frázach politikov o historickom míľniku bude novinárov zaujímať iba jedna téma: kedy bude nová Európska komisia a kto nahradí Rocca Buttiglioneho, talianskeho komisára pre spravodlivosť a vnútro, na ktorom prvý pokus stroskotal.
Včera večer sa najvyšší politici členských krajín stretli prvýkrát potom, ako musela Európska komisia kapitulovať a požiadať europarlament o druhú šancu. Budúci šéf komisie José Barroso im oficiálne povedal, ktorí z ich nominantov by už v novej komisii nemal byť. On sám pre parížsky rozhlas Europe 1 uviedol, že zmien bude viac: "Podstatne menej ako osem alebo desať," povedal a vyhol sa menám. Naznačil tiež, že nepôjde len o nové prerozdelenie rezortov medzi súčasnými komisármi. "Nemôžem akceptovať komisára, ktorý bude mať s parlamentom problémy," povedal.
Okrem Buttiglioneho sa hovorí o maďarskom komisárovi pre energetiku Lászlóvi Kovácsovi, holandskej komisárke pre hospodársku súťaž Neelie Kroesovej, dánskej komisárke pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerovej-Bölovej či lotyšskej komisárke pre dane a clo Ingride Udreovej.
Prvé reakcie vlád sa dali očakávať: na svojich kandidátoch trvajú. Dokonca aj Taliani, hoci to bol Berlusconi, ktorý sa fiasku v europarlamente snažil predísť a žiadal Buttiglioneho, aby odstúpil. V stredu v europarlamente totiž neprehrala len Barrosova komisia, ale aj tie vlády, ktoré nominovali kritizovaných eurokomisárov. Pre voličov a opozície doma to bude sladké sústo, preto musia svoje ústupky dostatočne vyvážiť. Ustúpiť však budú musieť, a to dokonca rýchlo. To, čo dnes únia nemá, je čas. Barroso vyhlásil, že chce nový tím predstaviť europarlamentu do mesiaca.
Talianske média včera citovali dobre informované zdroje, ktoré tvrdia, že Berlusconi chce Buttiglioneho nástupcu menovať ešte pred dnešným podpisom európskej ústavy. Kandidátom číslo jeden je terajší šéf diplomacie Franco Frattini, dvojkou exminister hospodárstva Giulio Tremonti a trojkou odchádzajúci eurokomisár pre hospodársku súťaž Mario Monti.
To by bol zrejme väčší príspevok Berlusconiho k európskej stabilite než veľkolepý ceremoniál podpisu európskej ústavy, ktorý stál zatiaľ tri milióny eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.